معرفی رسوایی‌های بزرگ فناوری در سال 2016

۰۲۱-۴۱۸۳۷۰۰۰تلفن

آخرین اخبار و مقالات

مطالب مرتبط

سال 2016 سال فراز و نشیب‌ در زمینه فناوری بوده به طوریکه بسیاری از این فناوری‌ها از آزمون‌های مغزی که از زوال عقل جلوگیری می‌کنند تا گیاهان درخشنده، همگی با شکست مواجه شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی هرالد، موسسه فناوری ماساچوست به نقد و بررسی رسوایی‌های دنیای فناوری در سال 2016 پرداخته که در اینجا برخی از بزرگترین موارد را مرور خواهیم کرد:

آزمون‌های پرورش مغز شرکت Lumosity

این شرکت یکی از برجسته‌ترین شرکت‌هایی است که در زمینه آزمونها و تست‌های شخصیت شناسی و آموزش مغز با کیفیت بالا تبحر دارد.

این تبحر به قدری چشمگیر بود که هیچ کس واقعا فکر نمی‌کرد که این آزمونها پایه و اساس علمی نداشته باشند.

تا اینکه گروهی از روانشناسان آموزش مغز، این آزمون‌ها را مورد بررسی قرار داده و نتیجه گرفتند که ادعای این کمپانی مبنی بر دقت  و صحت این آزمونها  واقعیت ندارد.

 کمیسیون تجارت فدرال پس از آن این شرکت را به دلیل تبلیغات دروغین دو میلیون دلار جریمه کرد.

 

تی، ربات شورشگر!

در ماه مارس سال 2016، مایکروسافت با افتخار یک ربات نوجوان به نام "تی" را معرفی کرد که دارای یک الگوریتم برای یادگیری گفتگو در دنیای واقعی بود و قادر بود تا مانند یک انسان به گفتگو بپردازد.

اما 24 ساعت پس از راه اندازی ، تی به یک ربات عصیانگر تبدیل شد و شروع به بیان پیام‌های مملو از نفرت به حضار کرد.
 

گرانقیمت ترین داروی ژن درمانی

یک استارتاپ ژن درمانی به نام UniQure ادعا کرد که برای اولین بار توانسته تا یک داروی ژن درمانی برای درمان یکی از نادرترین بیماری‌های شناخته شده انسانی را پیدا کند.

این بیماری کمبود لیپوپروتئین لیپاز lipoprotein lipase deficiency  نام دارد. این مشکل یک بیماری نادر ژنتیکی است که طی آن پانکراس به علت عدم تولید آنزیم مسئول شکستن چربی، متورم می‌شود.

این دارو پس از اعلام قیمت یک میلیون دلاری توسط کمپانی سازنده، با شکست مواجه شد.

دانشمندان دریافتند که این دارو تنها بر روی یک بیمار اثربخشی داشته است.


گوشی خودتخریب شونده!

در سال 2016 گوشی سامسونگ گلکسی نوت 7  به علت آتش گرفتن مکرر به عنوان یک گوشی بسیار خطرناک معرفی شد تا جاییکه افرادی که دارای این گوشی بودند اجازه سوار شدن به هواپیما را نداشتند مگر اینکه گوشی خود را به همراه خود نیاورند.
 

گیاهانی با ظاهر درخشان

در سال 2016 کمپین کیک استارتر Kickstarter شروع به تبلیغ یک گیاه خانگی مهندسی شده کرد که بنا بر ادعای آنها در تاریکی می‌درخشید.

این کمپین خیلی زود توجه همگان را به خود جلب کرده و به یکی از موفق‌ترین کمپین‌هایی تبدیل شد که با کمک‌های مردمی بسیار مواجه شده بود.

این پروژه توانست تقریبا نیم میلیون دلار از 5000 حامی دریافت کند.

اما با وجود گذشت مدت زمان زیادی از دریافت این بودجه، مهندسان زیستی هنوز هیچ گیاهی درخشنده‌ای را روانه بازار نکرده‌اند!

منبع: ایسنا

Template Design:Dima Group