2 سپتامبر 2017 آموزش کاربردی0 نظر
آموزش تبدیل متن به جدول و بلعکس در برنامه Word 2013

آموزش تبدیل متن به جدول و بلعکس در برنامه Word 2013

اگر ستونی از متن دارید که داده‌های آن با کلید Tab از هم شده است و قصد دارید آن‌ها را در قالب یک جدول مرتب نمایید می‌توانید از قابلیت‌های کاربردی که در برنامه‌ی واژه‌پرداز Word 2013 وجود دارد استفاده کنید. این برنامه تبدیل ستونی از متن به جدول و بالعکس را به طور پیش‌فرض دارا می‌باشد. برای تبدیل متونی که با استفاده از کاراکتری خاص جدا شده‌اند – نظیر کلید Tab – به جدول، به ترتیبی که در ادامه مطلب آمده عمل کنید.

فرض کنید اطلاعات مربوط به ماه‌های سال و برخی روزهای آن را در اختیار دارید. پیش از تبدیل متون به جدول بهتر است با فعال کردن نمایش پیشرفته‌ی برنامه، نوع پیکربندی متن و نحوه‌ی جداسازی آن‌ها را ببینید. برای این منظور می‌توانید مطابق شکل زیر بر روی دکمه‌ی پاراگراف در نوار ابزار اصلی برنامه کلیک کنید.

حال در هر کجای متن که از پاراگراف یا کلید Tab استفاده شده باشد، علامت مربوط به آن نشان داده می‌شود. اگر متن خاصی را به جدولی دو ستونه تبدیل کرده باشید، مطمئن شوید بین هر یک از این دو ستون تنها یک کلید Tab درج شده باشد. سپس مطابق شکل زیر خطوطی که قصد تبدیل آن‌ها را دارید انتخاب نمایید.

سپس بر روی نوار ابزار گزینه‌ی درج (insert) و سپس بر روی بخش جدول کلیک نمایید. و از منوی آبشاری گزینه‌ی مربوط به تبدیل متن به جدول را برگزینید.

اگر تنها یک کلید Tab بین ستون‌ها دارید، می‌بایست در کادر مربوط به تبدیل متن به جدول، تعداد ستون‌های جدول بر روی 2 تعیین شده باشد. اما تعداد ردیف‌ها به صورت خودکار تعیین می‌گردد.

در زیر بخش Auto Fit می‌توانید اندازه‌ی عرض ستون‌های جدول خود را تعیین نمایید. با انتخاب گزینه‌ی مربوط به Auto Fit اندازه‌ی هر ستون به طور خودکار با توجه به محتوای موجود در آن تعیین می‌شود.

در بخش مربوط به تعیین کاراکتر جداکننده (Separator) نیز می‌بایست کلید Tab را تعیین کنید. می‌توانید با توجه به متن خود از سایر کاراکترها نظیر کاما یا علامت پاراگراف نیز بهره ببرید. در صورتی که کاراکتر دیگری مد نظرتان باشد نیز می‌توانید گزینه‌ی «سایر» (other) را انتخاب و کاراکتر مورد نظر را برگزینید.

حال که متن خود را به صورت جدول درآورده‌اید، می‌توانید در صورت نیاز آن را به سادگی به حالت متن نیز بازگردانید. به خصوص اگر قصد کار با بانک‌های اطلاعاتی را داشته باشید و می‌بایست متن خود را در قالب فایل‌های متنی ارائه کنید این روش خوبی است.

برای این منظور جدول مورد نظر خود را انتخاب کرده و به زبانه ابزارهای جدول (Table Tools) رفته و بر روی زبانه‌ی آرایش (Layout) کلیک کنید.

در بخش داده‌ها (Data) مربوط به قالب کار، بر روی دکمه‌ی تبدیل به متن (Convert to Text) کلیک نمایید.

در کادر محاوره‌ای مربوط به تبدیل جدول به متن، کاراکتر مورد نظر برای جداسازی را انتخاب نمایید. ما در این راهنما از کلید Tab استفاده کرده‌ایم. حال دکمه OK را بفشارید.

توجه داشته باشید اگر از جداکننده استفاده نکنید نه تنها جدول شما از ریخت می‌افتد، بلکه دیگر نخواهید توانست آن را از حالت متنی به جدول بازگردانید.

حال هر یک از ردیف‌های جدول به یک خط نوشته تبدیل می‌شود که یک کلید Tab آن‌ها را از هم جدا کرده است. برنامه واژه‌پرداز word به طور خودکار یک نشانگر Tab را بر روی خط کش درج می‌کند تا تمام موارد مربوط به ستون‌های جدول را به درستی مرتب نماید.

توجه داشته باشید پیش از تبدیل متن به جدول از صحت درج کاراکتر جداکننده اطمینان حاصل فرمایید.

منبع: زومیت

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *