7 آگوست 2017 آموزش کاربردی1 نظر
آموزش HTML, تگ‌ پاراگراف

آموزش HTML

بخش دوم: تگ‌ پاراگراف

در اولین بخش از آموزش HTML،  مفاهیم ابتدایی اچ‌تی‌ام‌ال را یاد گرفتید و توانستید تا یک صفحه خالی را در اچ‌تی‌ام‌ال ذخیره کنید. حالا در بخش دوم خواهید توانست تا اولین‌ متن‌هایتان را وارد صفحه HTML کنید. با ما همراه باشید.

 طراحی وب در نگاه اول کار سخت و پیچیده‌ای به نظر می‌آید. ولی اگر با یک همراه خوب و آموزش‌ بهتر این کار را شروع کنیم شاید بتوانیم با کمی پشتکار و تمرین، خودمان صفحات وب مورد نظرمان را به آسانی طراحی و اجرا کنیم. پس با ما در دومین بخش از این آموزش همراه شوید.

آشنایی با تگ‌ها – پاراگراف یا <p>

فرض کنید که قصد طراحی یک صفحه دارید و برای این کار باید چند جمله‌ بنویسید. برای مثال می‌خواهید بنویسید که «من به دنبال یادگیری طراحی وب هستم». برای نوشتن جمله در اچ‌تی‌ام‌ال نیازمند ایجاد یک تگ پاراگراف که با<p> مشخص می‌شود، هستیم. همانطور که پیش از این نیز گفتیم، برای نوشتن تگ‌ها یک تگ ابتدایی داریم و یک تگ انتهایی. تگ <p> نیز از این قاعده مستثنی نیست و یک بار باز می‌شود،‌ بعد محتوا در بین آن قرار می‌گیرد و بعد بسته می‎‌شود. پس ما نیز برای نوشتن یک جمله باید از <p/>  جمله مورد نظر  <p> استفاده کنیم و محتویاتمان را بین آن‌ها بنویسیم.

 به مثال زیر نگاه کنید:

 اتوماسیون اداری , حسابداری تعهدی , BPMS , مالی , HTML

نکات دیگر در رابطه با تگ <p>…<p/>:

تگ Pre: زمانی که یک تگ <p></p> مورد استفاده قرار می‌گیرد، اسپیس بین حروف یا متون دیده نمی‌شود. در واقع دو جمله زیر در حین نمایش هیچ تفاوتی نمی‌کنند، چرا که تگ <p></p> فاصله‌های اضافی را نادیده می‌گیرد و همه چیز را سر هم نشان می‌دهد.

 اتوماسیون اداری , حسابداری تعهدی , BPMS , مالی , HTML

همانطور که مشاهده کردید، در واقع در اچ‌تی‌ام‌ال اینتر زدن و اسپیس‌های اضافه در بین تگ P پاراگراف معنا ندارد و این تگ همه چیز را در کنار هم نمایش می‌دهد. پس برای نوشتن متنی که نمی‌خواهیم کلمات به هم پیوسته باشند و بین آن‌ها فاصله باشد، چکار باید کرد؟ برای این کار می‌توان از تگ<pre> </pre> به جای <p> </p> استفاده کرد. این تگ هر آنچه و با هر ترتیبی که بنویسید، همانگونه نمایش می‌دهد. از این تگ برای بسیاری از کارها از جمله نمایش یک کد در صفحه یا متون شعری استفاده می‌شود. همچنین این تگ معمولا با فونت Courier به نمایش در می‌آید.

تگ <br>: در واقع تگ <br> (بدون تگ پایانی و تنها با همین تگ و شمایل نوشته می‌شود) نقش اینتر در کیبورد را بازی می‌کند و متن را یک خط به پایین می‌برد. از این تگ می‌توان برای اینتر زدن در متن یا به طور کلی ایجاد یک خط جدید در هر المان اچ‌تی‌ام‌ال استفاده نمود.

 اتوماسیون اداری , حسابداری تعهدی , BPMS , مالی , HTML

خلاصه قسمت دوم:

در این قسمت چیزهایی که یادگرفته‌ایم را به صورت کاملا خلاصه مرور می‌کنیم.

  • در دومین قسمت از سری آموزش HTML و سی‌اس‌اس با نحوه ایجاد یک پاراگراف متن در صفحه اچ‌تی‌ام ال آشنا شدیم و دانستیم که برای نوشتن متن از تگ <p> </p> استفاده می‌شود.. در ادامه با تگ‌های جانبی متن همچون pree آشنا شدیم و فهمیدیم که در واقع این تگ‌ها بدین صورت نوشته می‌شوند:
  • <pre> content </pre>.
  • همچنین متوجه شدیم که تگ‌های pre متن را دقیقا همان صورتی که نوشته می‌شوند نمایش داده می‌شوند ولی تگ‌های p اسپیس و فاصله‌ها را در بین متن نشان نمی‌دهد و در عوض متن را به صورت یکپارچه نشان می‌دهد.

منبع: سایت زومیت 

1 پاسخ دادن

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *