9 ژانویه 2018 اخبار آی کن0 نظر
استقرار نرم افزار خرید و تدارکات چه تاثیری بر کارآمدی سازمان دارد؟

استقرار نرم افزار خرید و تدارکات چه تاثیری بر کارآمدی سازمان دارد؟

تدارکات ، نرم افزار تدارکات ، سیستم تدارکات ، خرید ، نرم افزار خرید ، سیستم خرید ، بازرگانی ، خرید و تدارکات ، نرم افزار خرید و تدارکات ، سیستم خرید و تدارکات

هر سازمان، شرکت و حتی کسب و کارهای کوچک روزانه، هفتگی، ماهانه و … خرید انجام می دهند و نمی توان شرکتی را یافت که خریدی نداشته باشد به خصوص در سازمان ها و نهاد و دستگاه های دولتی که شاید بیشتر با بحث خرید و تدارکات در ارتباط هستند و مهمتر اینکه هر گونه اشتباه در خرید می تواند بسیار شرم آور و پرهزینه باشد. هر خرید نادرست و زائد می تواند ضرر و زیان زیادی را برای شرکت ها و سازمان ها به همراه داشته باشد. از سوی دیگر انجام روند خرید و تدارکات بسیار طولانی می شود و مهمتر اینکه معمولا خرید هایی انجام می شود که غیرضروری است و هزینه روی دست شرکت می گذارد.
به منظور جلوگیری از هر گونه اشتباه فاحش و خرید های غیرضروری و صرفه جویی در پول و زمان وجود ابزار الکترونیکی ضروری است، چرا که کار را ساده می کند. سیستم خرید، یکی از راه های مدیریت خرید است. از این رو نرم افزار خرید و تدارکات به هر گونه کسب و کار کوچک و بزرگ و به خصوص سازمان ها و نهادهای دولتی پیشنهاد می شود.
سیستم خرید و تدارکات راهی است برای نهاد ها و دستگاه های دولتی و حتی شرکت ها و کسب و کارهای کوچک تا کالاهای مورد نیاز و ضروری را با بهترین قیمت خریداری کنند. نرم افزار تدارکات خرید را آسان می کند. در پول صرفه جویی می کند و درکل خط خرید و تدارکات را بهبود می بخشد.
این کار باعث می شود کسب و کار تغییر کند، چرا که شرکت ها و سازمان ها به دنبال افزایش بهره وری هستند و نرم افزار خرید به افزایش بهره وری کمک می کند. تدارکات کسب و کار به معنی پردازش خرید کالا و خدمات است. شرکت ها و سازمان ها برای رقابت با رقیبان خود به بحث خرید و تدارکات اهمیت زیادی قائل هستند حتی آن را جزو برنامه های استراتژیک خود می دانند از این رو به استفاده از نوآوری روی می آورند. با بکارگیری سیستم خرید و تدارکات روند سفارشات بازرگانی و خرید کالا کاهش می یابد. با این سیستم می توان فروشندگان ارجح را گلچین کرد و فروشندگانی را انتخاب کرد که با دستورالعمل های سازمان ها و نهاد ها مطابقت دارند.
نرم افزار خرید و تدارکات مزایای زیادی دیگر نیز دارد. ردیابی خرید را ممکن می سازد و معاملات را می توان مشاهده و کنترل کرد. نرم افزار خرید و تدارکات با سیستم های دیگر مانند حسابداری ارتباط بر قرار مي کند و از این رو به مدیریت مالی سرعت می بخشد. دستور سفارشات خرید به صورت خودکار انجام می گیرد و وقتی به پایان قرارداد نزدیک می شود، سیستم تدارکات هشدار می دهد. می توان تقاضای سفارش را مدیریت کرد. می توان سفارشات دریافت شده را مدیریت کرد. می توان داده ها را در یک نقطه مرکزی جمع آوری کرد و حتی برای هزینه های آینده و کمک به بودجه بندی از آنها استفاده کرد. از جمله کارهای دیگری که می توان انجام داد بحث مدیریت فاکتورها، قیمت ها و قرارداد ها است. امکان پرداخت صورتحساب فروشندگان را نیر مهیا می کند و از همه مهمتر جلوی فساد را می گیرد و کارایی در سازمان را بالا می برد.
البته باید گفت در ابتدای کار شاید بحث راه اندازی سیستم خرید و تدارکات در سازمان های و نهادی های دولتی با مقاومت کارکنان مواجه شود چرا که با این سیستم خرید تعداد نیروی کار بحث خرید و تدارکات کاهش می یابد ولی می توان از آنها در همین بخش به گونه های دیگر استفاده کرد. به عبارتی می توان در بخش تحزیه و تحلیل، گزارش دهی ها و … از آنان بهره برد بنابراین باید بحث فرهنگسازی در کنار راه اندازی سیستم مورد توجه قرار گیرد.

آشنایی با سیستم بازرگانی و خرید آی کن

مطالب مشابه:

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *