3 مارس 2018 اخبار آی کن0 نظر
امضای دیجیتال چیست؟ چگونه امضای دیجیتال بسازیم؟

در دنیای واقعی وقتی فردی سندی را امضا می کند، پای آن امضا می زند. وقتی چکی را صادر می کند پای آن امضا می زند تا به آن رسمیت ببخشد از سوی دیگر در دعاوی حقوقی نیز قابل پیگیری است ولی در دنیای دیجیتال هم اسناد زیادی رد و بدل می شود، برای اعتبار بخشیدن به آن باید چه کرد؟ مدت ها است که برای اعتبار بخشیدن به اسناد الکترونیکی نام امضای دیجیتالی را می شنویم. بنابرای امضای دیجیتالی راهی است برای رد و بدل شدن اطلاعات ، پیغام ها و اسناد با امنیت کامل. حتی گفته می شود در تجارت الکترونیک امروزی و دولت الکترونیکی بدون امضای دیجیتالی همه چیز از اعتبار ساقط است.

ساخت امضای دیجیتال و اهمیت آن:

در فضای سایبر اگر سهامی فروخته شود، یا فعالیت بانکی انجام شود باید دارای هویت باشد و این هویت با امضای دیجیتالی ممکن می شود. به این طریق می توان اطمینان حاصل کرد که تمام نقل و انتقال های پیام ها و اسناد به درستی و ایمن انجام می شود و جلوی کلاهبرداری ها و سرقت ها گرفته می شود. همانطور که همه می دانند اکنون هکرها در کمین هستند تا اطلاعات، منابع مالی و دیگر اطلاعات کاربران را به سرقت ببرند، بنابراین امضای دیجیتال از جمله راه هایی است که برای جلوگیری از سرقت اندیشیده شده و ابراز تشخیص هویت افراد است.

تفاوت امضای دیجیتال و الکترونیکی:

شاید از نام امضای دیجیتالی این سوال برا ی کاربران پیش آید که فرد به صورت الکترونیکی مانند همانی که در روش سنتی امضا می کند، است ولی باید گفت امضای دیجیتالی امضای اسکن شده از امضای واقعی فرد از روی کاغذ نیست، بلکه امضای دیجیتالی اطلاعاتی است که از فرد گرفته شده و به صورت رمز در سیستم ذخیره می شود بنابراین اگر این بخش از اطلاعات فردی دسنکاری شود، اسناد بدون اعتبار تلقی می شوند.

الگوریتم امضای دیجیتال:

همانطور که گفته شد امضای دیجیتالی رمزنگاری است بنابراین باید رمزنگاری ها به درستی انجام شوند تا جلوی جعل آن گرفته شود از این رو امضای دیجیتالی دارای الگوریتم های متفاوتی است. به طور خلاصه می توان گفت امضای دیجیتال نرم‌افزاری است که با محاسبات ریاضی تهیه شده و خود ‌این نرم‌افزار تولید کننده توابع ریاضی دیگری است که در به رمز در آوردن داده‌های پیام و اسناد الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دریافت امضای دیجیتال:

اما با وجود اهمیت زیادی که امضای دیجیتال در سرعت گرفتن روند دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک و تضمین فعالیت ها در حیطه آن دارد، هنوز آن گونه که انتظار می رود گسترش پیدا نکرده است. برای گسترش امضای الکترونیک باید تنها یک متولی و آن هم یک متولی قوی برای آن در نظر گرفت تا افراد بدانند که دقیقاً با چه مرکزی روبرو هستند. همچنین این متولی لازم است تبلیغات مناسبی برای گسترش امضای دیجیتال انجام دهد. در اين رستا هنوز برای عموم مردم متولی جهت دریافت امضای دیجیتال وجود ندارد.

چگونه امضای دیجیتال بسازیم؟

گسترش دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک در نهایت اجتناب ناپذیر است، چراکه مدت ها است بسیاری از کشورهای جهان قدم در این راه گذاشته اند و مزایای آن نیز برای اکثر کشورها به اثبات رسیده است. کشور ما هم با انبوهی از کاربران اینترنتی قادر است این موضوعات را بیش از حالا گسترش دهد. اما کسانی که می خواهند در عرصه تجارت الکترونیک کار کنند و یا با دولت الکترونیک در تماس باشند، لازم است مطمئن باشند که اطلاعات آنها افشا و سرقت نمی شود و یا در پیام هایشان دستکاری نمی شود. به این ترتیب امضای دیجیتال در این میان نقشی مهم و حیاتی به عهده می گیرد. بدیهی است پس از مشخص شدن متولی ارائه امضای دیجیتال می توانیم درخواست خود به منظور ساخت امضای دیجیتال را به ایشان بدهیم.

چه نرم افزارهایی با امضای دیجیتال کار می کند؟

باتوجه به اينکه خيلي از عمر امضای دیجیتال نمی گذرد کمتر نرم افزاری در کشور وجود دارد که از امضای دیجیتال پشتیبانی کند ، بعنوان مثال نرم افزار های اتوماسیون اداری آی کن از امضای دیجتال علاوه بر امضای الکترونیک پشتیبانی می کند. شایان ذکر است در حال حاضر خیلی از شرکت های امضای الکترونیکی را همان امضای دیجیتال می دانند و به مشتریان خود نیز درخصوص امضای دیجیتال اطلاعات درستی نمی دهند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *