24 جولای 2017 اخبار اخبار آی کن0 نظر
اولین جلسه هوشمند سازي و مديريت شهري در مشهد

اولین جلسه هوشمند سازي و مديريت شهري در مشهد

اولین جلسه هوشمند سازی و مدیریت شهری به میزبانی پارک علم و فناوری خراسان رضوی در تاریخ ۲۸ تیرماه ۹۶ و با حضور منتخبین شورای اسلامی شهر مشهد آقای دکتر امیرشهلا و آقای دکتر ریاضی و جمعی از فعالان حوزه فناوری اطلاعات از دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی برگزار شد. مهندس جمالی که مدیریت منطقه دو گروه مهندسی آی کن را بر عهده دارند هدف اصلی این نشست که احتمالا تکرار و تداوم هم خواهد داشت را بررسی راهکارها٬ چالش ها و مشکلات موجود بر سر راه هوشمند سازی و مدیریت شهری و نیز آشنایی با ظرفیت های موجود در شهر مشهد و استان خراسان رضوی برای اجرای پروژه های مرتبط و استفاده از ظرفیت شورای شهر به عنوان نهاد ناظر بر مجموعه شهرداری و مناطق و سازمان های وابسته به جهت اجرای موفق پروژه های مرتبط اعلام کردند. در جریان این جلسه هر یک از حضار مدتی کوتاه به بیان برنامه ها و پروژه های مرتبط اجرا شده و سوابق خود و همچنین دغدغه ها و مشکلات موجود بر سر راه فعالیت های مرتبط خود و مجموعه مطبوع شان٬ نمودند که عمده سرفصلها و موضوعات عبارت بودند از :

 پروژه های انجام شده مرتبط با موضوع نشست :

– خدمات الکترونیکی پیاده سازی شده در گمرک خراسان

– خدمات الکترونیک شرکت آب منطقه ای در دفاتر پیشخوان و پروژه کنتورها هوشمند آب

– پروژه های اجرا شده بخش خصوصی با همراهی سازمان فاوا شهرداری مشهد

– پروژه های تحقیقاتی با موضوع شهر هوشمند و انجام نظرسنجی های آماری به کمک مدیریت آمار شهرداری مشهد

– پروژه های من کارت و شهروند هوشمند توسط بخش خصوصی با همکاری فاوای شهرداری مشهد

– پروژه نقشه همراه با همکاری سازمان ترافیک توسط بخش خصوصی

– پروژه های فناوری انجام شده توسط شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان رضوی

– تولید محصولات هوشمند توسط بخش خصوصی و به کارگیری در سطح شهر

– اجرای پروژه های زیر ساخت و اینترنت بی سیم شهری توسط بخش خصوصی

– پروژه های امنیت شبکه و پارکینگ های هوشمند توسط بخش خصوصی

– اجرای پروژه های طراحی و پیاده سازی خدمات الکترونیک دستگاه های اجرایی به صورت مستقل در سطح دستگاه و سازمان و یکپارچه در سطح استانی توسط بخش خصوصی

 معضلات و مشکلات موجود بر سر راه :

– عدم وجود سطح آگاهی مناسب در سازمان های دولتی برای تحلیل فرآیندهای سازمان و تبدیل آنها به فرآیندهای الکترونیکی

– مشکلات بخش خصوصی در تامین سرمایه و هزینه های بالای فعالیت بخش خصوصی به دلیل وجود قوانین دست و پا گیر و مشکلات موجود در حوزه کارآفرینی و به تبع آن مهاجرت نیروهای متخصص

– عدم حمایت مناسب از بخش خصوصی و انجام امور حساس توسط سازمان های دولتی و ترجیح مدیران که بخش دولتی را بیشتر از بخش خصوصی حمایت می کنند.

– عدم وجود سهولت در ارتباط بخش خصوصی با مدیران دولتی و دستگاه های اجرایی برای رفع موانع و مشکلات پروژه ها

– عدم تامین بودجه مناسب و عدم حمایت از بخش خصوصی بومی برای انجام پروژه های خدمات الکترونیکی و دولت الکترونیکی

– عدم وجود هماهنگی در بین سازمان های دولتی برای اجرای پروژه های دولت الکترونیکی نیز عدم وجود هماهنگی بین سازمان و معاونت های شهرداری برای نیل به این اهداف.

در انتها آقای دکتر ریاضی به بیان اهمیت آموزش و آگاهی رسانی به شهروندان در خصوص تعاریف و فرهنگ سازی هوشمند سازی و نقش بالای آن در مدیریت شهری پرداخت و اعلام نمودند شورای شهر مشهد قصد دارد اتاق فکری با موضوع نشست در داخل شورا ایجاد نماید و از فعالان این حوزه نیز دعوت نمودند تا در این راستا همکاری و همراهی لازم را داشته باشند. آقای دکتر شهلا نیز در ادامه به بیان مشکلات موجود در شهرداری مشهد پرداخت و معضلاتی که در حال حاضر به دلیل مدیریت های اغلب اشتباه در حوزه مالی در شهرداری مشهد به وجود آمده است را بیان نمود و اولویت اول شورای جدید حداقل در یک سال اول فعالیت را پرداختن به مشکلات موجود و برون رفت از وضعیت نامطلوب فعلی دانست و ابراز امیدواری کرد پس از آن بتوانند زمان و انرژی مناسبی در خصوص هوشمندسازی و نقش آن در مدیریت شهری تخصیص دهند. ضمنا برگزاری مداوم نشست های این چنین را مناسب دانسته و از تمایل خود جهت شرکت در این جلسات نیز سخن گفت.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *