26 فوریه 2018 اخبار آی کن0 نظر
تاریخچه حسابداری به کجا بر می گردد؟ تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت چیست؟

تاریخچه حسابداری به کجا بر می گردد؟ تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت چیست؟

تاریخچه حسابداری به کجا بر می گردد؟ تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت چیست؟

تاریخچه حسابداری:

حسابداری از زمانی که انسان به تجارت مشغول شده است، وجود دارد. حسابداری در پاسخ به توسعه تجارت در دوران قرون وسطی ایجاد شد. گفته می شود اولین جایی هم که حسابداری را به کار بود کشور ایتالیا بود و یک راهب ونیزی حسابداری را انجام داد. به دلیل استفاده زیاد اصول و دانشی نیز برای آن ایجاد شد. صدها سال است که از حسابداری برای مفاهیم دارایی ها، بدهی ها ، درآمد ، مالیات و … بهره می برند. البته فرایند ثبت معاملات و مبادلات تجاری در 200 سال گذشته بسیار پیشرفت کرده است. با آمدن کامپیوتر و نرم افزارها کارهای حسابداری بسیار آسان شده است و می توان سریع وضعیت مالی را مشاهده و آینده کسب و کار را پیش بینی کرد.

حسابداری مالی و حسابداری مدیریت:

البته منطقی است اگر می خواهیم در هر سازمانی کار کنیم باید تمام مبادلات آن پیگیری شود بنابراین این همان جایی است که حسابداری مالی و حسابداری مدیریت وارد می شود. با وجود نرم افزارها دیگرامروز نیازی به ثبت مبادلات انجام شده به صورت دستی آن هم به صورت گسترده و انباشت کاغذها وجود ندارد. البته در حسابداری دو نوع وجود دارد یکی حسابداری مالی و دیگری حسابداری مدیریت است. حسابداری مالی اطلاعاتی است که به سهامدارن، مشتریان، بستانکاران، سازمان های نظارت یو .. ارائه می شود. حسابداری مالی ارائه گزارش به افرادی است که خارج از کسب و کار هستند. ولی حسابداری مدیریتی با عموم مردم و ذینفعان آن به اشتراک گذاشته نمی شود به عبارتی شامل حقوق، سود، هزینه تولید کالا و .. است. هدف حسابداری مدیریت کمک به مدیران شرکت ها است تا در تصمیم گیری های مالی از آن اطلاعات استفاده کنند.

حسابداری چیست؟

حسابداری ضرورتی اجتناب ناپذیر است بنابراین اگر کسب و کاری به دنبال رشد است باید حسابداری داشته باشد تا بتواند تصمیمات هوشمندانه بگیرد و از عملکرد خود آگاه باشد. با یک حسابداری منظم می توان با تجزیه و تحلیل های به موقع به رشد و سود کسب و کار کمک کرد. حسابداری می تواند مشتریان کسب و کار را راضی نگه داشته و آنها را حفظ کند. حسابداری کمک می کند تا بدانید چه می خواهید به چه کسانی دیون دارید. می توان پروژه های حقوق و دستمزد، وام ها، بازپرداخت ها را انجام داد. سرمایه گذار بالقوه را جذب کرد و اینکه بودجه را حفظ کرد.

حسابداری دولتی:

به حسابداری دولتی نیاز است چون تنها راه رشد و شکوفایی کسب و کار محسوب می شود و مهمتر اینکه امکان تقلب را از بین می برد . حسابداری از دنیای کسب و کار آگاه است. حسابداری دولتی ورود داده ها را آسان و اطلاعات حیاتی مالی را سازماندهی می کند. سازمان ها ، شرکت ها و کسب و کارها به حسابداری نیاز دارند چون تصویری دقیقی از نحوه عملکرد واقعی کسب و کار ارائه می دهد . مشکلات سریع مشاهده می شود و می توان چاره جویی کرد. سهولت دستری به اطلاعات مالی با حسابداری دولتی غیرقابل انکار است . بنابراین اگر هدف موفقیت در کسب و کار است نرم افزار حسابداری نیاز است چرا که به اجرای کار بهتر و سریعتر کمک می کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *