30 آوریل 2018 اخبار آی کن0 نظر
تفاوت وفاداری مشتری با وفاداری برند چیست؟

تفاوت وفاداری مشتری با وفاداری برند چیست؟

چگونه می توان مشتریان را راضی نگه داشت؟

آیا وفاداری مشتری و وفاداری به برند یکی است؟

اگرچه این دو با هم ارتباط نزدیکی با هم دارند ولی با هم متفاوت هستند، چرا که وفاداری برند چیزی است که به ذهن مصرف کننده می آید و با ذهن او ارتباط دارد و وفاداری مشتری هم تنها به مشتری ارتباط دارد. برای مشتریان قیمت ها و اینکه چه میزان پول در خرید صرفه جویی می کنند ، مهم است و اینکه به او کیفیت خدمات خوبی ارائه می شود و ارزش قائل می شوند و از این طریق دوباره به آن شرکت و یا فروشگاه و … بر می گردد. وفاداری به برند تمام آن چیزهایی است که از نام تجاری درک می کند و این ممکن است از طریق تبلییغاتی که از سوی شرکت صاحب برند صورت گرفته و یا از طریق یک تجربه خوب خرید ایجاد شده باشد. مشتریان وفادار زمانی دوباره به سوی کسب و کار ، شرکت و فروشگاه و … بر می گردد که قیمت از سایر رقبا پایین تر است و دارای تخفیف های خوبی است.

وفاداری به یک نام

البته مصرف کنندگانی که وفادار به یک نام تجاری هستند ، مشتری باقی می مانند چون معتقد هستند که آن شرکت خدمات بهتر و کیفیت بالایی نسبت به دیگر رقبا ارائه می دهند. حتی در این میان مشتریان وفادار ممکن است دیگر محصولات شرکت را به خاطر تجربه خوب قبلی که دارند امتحان کنند حتی اگر کمی گرانتر باشد و حتی ماه ها خبرنامه شرکت مورد نظر خود را دریافت نکرده باشند ولی با این حال راه های حفظ مشتری تنها برند نیست بلکه همانطور که گفته شد قیمت های پایین تر، تخفیف ها، پیشنهاد های ویژه، تشویق مشتری به خرید و … است.

تجربه مثبت مشتری

طبق نظرسنجی که در امریکا انجام شده است نشان می دهد که تجربه مثبت مشتری از خود برند مهمتر است و تنها 23 درصد مشتریان به نام تجاری وفادار هستند چون با وجود دسترسی به اینترنت تنها 30 ثانیه نیاز است تا مشتری با جستجو برند دیگری را انتخاب کند. از سوی ددیگر نباید کسب و کارها انتظار داشته باشند که مشتریان به آنها وفادار باشند،بلکه باید کسب و کارها نیز به مشتریان وفادار باشند . مشتریان اگر نکات منفی، بی توجهی، نبود پشتیبانی و خدمات مناسب، تبلیغات خوب و پیشنهادهای جدید و تخفیف از سوی کسب و کارها نبینند ، اگر مشتریان احساس کنند از سوی کسب و کارها اقدام موثری نمی بینند آنجا را ترک خواهند کرد و وفاداری دیگر معنایی ندارد.از این رو این روزها دیگر کسب و کارها نباید زیاد روی برند خود تمرکز کنند و بیشتر باید روی خود مشتری تمرکز کرد. وفاداری مشتری یعنی باید مشتریان را درک و نیازهای آنها را پیش بینی کند.

ارتباط مستمر با مشتری

کسب و کارها تلاش و با رقبا مبارزه می کنند تا محصولات خود را به مشتریان ارائه دهند و مشتریان برای محصولات آنها پول پرداخت کنند تا آنها سود کرده و زنده بمانند و علامت تجاری آنها را دوست داشته باشند از این رو کسب و کارها به آنچه به مشتری می گویند باید عمل کنند و فاصله ای بین محصولی که قرار است ارائه دهند، فاصله نیفتد. برندهای موفق همان چیزی را ارائه می دهند که می گویند و دراین میان اگر مشکلی بود سریع برای مشتری حل می کنند. بنابراین یکی از موثرترین راه های افزایش وفاداری برند و وفاداری مشتری افزایش ارائه خدمات به مشتریان و داشتن ارتباط مستمر با مشتری است. هر چقدر مشتری با نام تجاری درگیر و مکالمات با او بیشتر باشد به وفاداری او افزوده می شود.

 

منبع: گروه مهندسی آی کن

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *