28 ژانویه 2020 نمونه پروژه ها0 نظر
سامانه جامع سفارش و تولید محصولات – پگاه جهان نما

شرکت پگاه جهان نما یکی از شرکت‌های پیشرو در عرصه خوراک دام و طیور و به عوان یک بنگاه اقتصادی موفق در بخش خصوصی از جمله مشتریانی است که با طرح مسئله و بررسی دقیق نیازهای خود برای الکترونیکی کردن فرآیندهای عملیاتی خود از نرم افزار BPMS گروه مهندسی آی کن (نسخه استاندارد) استفاده نموده است. فرآیندهای پیاده سازی شده در پگاه جهان نما متشکل از 10 خدمت الکترونیک بوده که از سال 1396 طراحی شده و هم اکنون در حال استفاده می‌باشند.

اما شروع نیازمندی‌ها در راستای الکترونیکی کردن خدمات از کجا شکل گرفت؟ از آنجایی که شرکت پگاه جهان نما یک بنگاه اقتصادی در بخش خصوصی است، بهینه‌سازی فرآیندها از جایگاه ویژه‌ای نزد مدیریت برخوردار است. چندین مورد در بررسی و مطالعات اولیه توسط مدیران شرکت مورد ارزیابی قرار گرفته بود که به برخی از آنها اشاره خواهیم داشت.

 • انجام مراحل ثبت و انتقال اطلاعات بصورت سنتی
 • ضرورت برقراری ارتباط بین واحدهای مرتبط با تولید محصول، برنامه ریزی تولید، نگهداری و تعمیرات، کنترل کیفی
 • دشواری محاسبه قیمت و بهای تمام شده هر محصول
 • نیاز به یکپارچگی و تمرکز اطلاعات ( در راستای ایجاد آسان‌تر گزارشات یکپارچه )
 • بالا بودن خطای انسانی (که در تمامی سازمان‌ها با دید سنتی وجود دارد )
 • نیاز به برنامه ریزی دقیق سفارش محصولات
 • نیاز به تسریع روال انجام کارها در جهت بازدهی بالاتر

برهمین اساس و در راستای رفع نیازهای سیستمی، پس از جلسات تحلیلی سامانه‌ای با عنوان سامانه جامع سفارش و تولید محصولات برای شرکت پگاه جهان نما در نظر گرفته شد که از پنج بخش مجزای زیر تشکیل می‌شود:

 • سامانه فرمولاسیون
 • سامانه برنامه ریزی تولید
 • سامانه درخواست کارت تولید و اطلاعات تولید محصول
 • سامانه توقف و درخواست تعمیرات
 • سامانه نظارت بر تولید

همانطورکه قبلا اشاره شد قبل از استقرار نرم‌افزار تحلیل شده و در شرایطی که کارها به صورت سنتی انجام می‌پذیرفت، محاسبه قیمت تمام شده محصولات نهایی پس از تولید کاری دشوار بود. یکی از اهداف استقرار این سامانه تسهیل محاسبه بهای تمام شده محصول است. در اولین گام سامانه فرمولاسیون جهت ثبت اطلاعات مربوط به ترکیب و میزان مواد اولیه هر محصول که با عنوان جیره محصول است، طراحی گردید.

سامانه های طراحی شده نرم افزاری

البته این امکان برای شرکت پگاه جهان نما فراهم گردید تا سامانه طراحی شده با نرم‌افزار حوزه مالی آی کن که از قبل تهیه شده بود ارتباط برقرار کند. در رابطه با این موضوع گروه مهندسی آی کن هیچ محدودیتی را برای مشتریان خود در نظر نمی‌گیرد و همواره برای ارتباط با نرم‌افزارهای موجود آماده همکاری‌ بوده و وب سرویس‌های متعددی در این زمینه تولید شده است.

سامانه فرمولاسیون برنامه ریزی تولید

یکی از نکات بسیار مهم دیگر در رابطه با سامانه‌های موجود در سازمان‌ها که ممکن است برای شما نیز سوال باشد انتقال اطلاعات از نرم‌افزاری به سامانه‌های گروه مهندسی آی کن و جایگزین کردن آن با سامانه قبلی است. در این زمینه نیز تجربه بسیار بالایی در موضوع کانورت اطلاعات با ضریب موفقیت بالا وجود دارد که می‌تواند اطمینان خاطر کافی را برای مشتریان ایجاد نماید. در نهایت بعد از سامانه فرمولاسیون برنامه ریزی تولید در روال طراحی فرم و فرآیند قرار گرفت. اجرای سامانه برنامه ریزی و تولید با هدف هماهنگ کردن واحد بازرگانی جهت تامین خط تولید برای برنامه ریزی تولید روزانه صورت گرفت که در آن اولویت‌های تولید به همراه میزان تولید هر محصول ثبت و به اطلاع واحد بازرگانی می‌رسد.

سامانه درخواست کارت تولید و اطلاعات محصول

پس از اجرای سامانه فرمولاسیون و سپس برنامه ریزی تولید، سامانه درخواست کارت تولید و اطلاعات محصول اجرا می‌گردد. فرم اجرا شده در سامانه تولید شامل نام و میزان محصولات، شماره فرمول و زیر فرم اطلاعات تولید است که به صورت روزانه از واحد مربوطه به واحد تولید ارسال می‌گردد. طی این فرآیند، ایجاد زیر فرم اطلاعات تولید، به روز رسانی اطلاعات فرمول، میزان و تاریخ تولید به صورت سیستمی انجام گرفته و تا حد بسیار بالایی از خطای انسانی جلوگیری به عمل می‌آید.

یکپارچکی اطلاعات

همچنین طی اجرای این فرآیندها برای هماهنگی بین نرم‌افزارهای موجود در مجموعه، و یکپارچگی اطلاعات از دو بانک اطلاعاتی مختلف استفاده شده است که هماهنگی بین این دو ابنک اطلاعاتی توسط راهکار ارائه شده گروه مهندسی آی کن صورت می‌پذیرد. شما می‌توانید با دانلود طرح از جزییات فرم‌های تولید شده بازدید نموده و برای پیاده‌سازی فرآیندهای مشابه در سازمان خود با گروه مهندسی آی کن در تماس باشید. رسالت ما در گروه مهندسی آی کن ایجاد ارزش افزوده در سازمان شماست.

رتبه در دومین جشنواره راهکارهای جامع نرم افزاری آی کن: مقام اول از دیدگاه عموم در رای گیری بر روی سایت

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *