28 آوریل 2018 اخبار آی کن0 نظر
سیستم اطلاعات مکانی، راهی برای تصمیم گیری بهتر

سیستم اطلاعات مکانی، راهی برای تصمیم گیری بهتر

سیستم اطلاعات مکانی، راهی برای تصمیم گیری بهتر

سیستم اطلاعات جغرافیایی و مکانی

امروزه در دنیا هر اطلاعاتی موجود باشد دارای مکان یعنی دارای مختصات جغرافیایی است بنابراین سازمان ها و کسب و کارها برای تجزیه و تحلیل داده های مکانی و توصیفی خود در برنامه ریزی ها ، تصمیم گیریها، تجارت و بازاریابی و حتی در سطح کلان تر در بخش مدیریتی به دنبال اطلاعات مکانی هستند. ابزارهای مبتنی بر اطلاعات جغرافیایی(GIS) به شرکت ها کمک می کند تا بتوانند بازار هدف فعالیت‏های خود را بهتر تعیین کرده و همچنین پیش بینی‏ های دقیق‏تری راجع به برنامه‏ های بازاریابی هدفمند و موثر ارائه کنند. از این رو این روزها سازمان ها در بخش سیستم اطلاعات جغرافیایی و مکانی سرمایه گذاری می کنند.

تصمیم گیری های بهتر با اطلاعات جغرافیایی و مکانی

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا مکانی که به Geospatial Information System معروف است و امروزه از اطلاعات جغرافیایی و مکانی به عنوان یکی از منابع مدیریت و حتی به عنوان رکن چهارم تصمیم گیری یاد می شود. به عبارتی سازمان ها و کسب و کار هایی که از اطلاعات مکانی و جغرافیایی استفاده می کنند تصمیم گیری های بهتری برای اداره سازمان و کسب و کار خود می گیرند.

داده های سیستم های جغرافیایی

هر سیستمی دارای داده هایی است و داده های سیستم اطلاعات جغرافیایی را همان موقیعت پدیده ها بر حسب مختصات (طول و عرض) جغرافیایی مانند آدرس ها و … تشکیل می دهند. مختصات با عدد بیان می شوند و در ظاهر شاید فاقد هرگونه مفهومی باشند ولی همین اعداد و ارقام داده های جغرافیایی و مکانی هستند که به صورت نقشه، نمدار و تصاویر خود را نشان می دهد و قابل استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا مکانی یک سیستم رایانه ای است که برا ی مدیریت تجزیه و تحلیل اطلاعات مکانی بکار می رود و از طریق اطلاعات بدست آمده و تجزیه تحلیل های انجام شده می تواند در تصمیم گیری ها استفاده کرده و نقش مثبتی در مدیریت کسب و کارها و سازمان ها ایجاد کرد.
سیستم اطلاعات جغرافیایی دارای ویژگی هایی مانند جمع آوری و ذخیره اطلاعات مکانی، نمایش اطلاعات دریافتی و تجریه و تحلیل و گرفتن گزارش و خروجی از پردازش آنها است.

مزایای تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی

به عبارتی دیگر امکان ثبت اطلاعات هر قسمت از نقشه و لایه ها به صورت مجزا وجود دارد و ثبت اطلاعات به صورت لایه لایه تکمیل، تفکیک و منتشر می شود از این رو در مطالعات زیست محیطی، برنامه ریزی شهری و شهرداری، خدمات ایمنی شهرداری، حمل و نقل و ترافیک شهری، مدیریت ناوگان، تهیه نقشه های پایه، اراضی، بانکی، پستی، مطالعات جمعیتی،، تاسیسات شهری مانند اب و برق و .. استفاده می شود. البته در دنیا سیستم های اطلاعات مکانی و جغرافیایی زیادی وجود دارد که معروفتر ین آنها می توان به «آرك اينفو»، «آرك ويو»، «اسپانز»، «مپ اينفو» اشاره کرد که داراي توابع عملياتي متعدد در جهت تجزيه و تحليل مسائل و محاسبات آماري هستند و به صورت عمده از سوی شركت‌هاي بزرگ رايانه‌اي توليد مي‌شوند و دارای دقت، کارایی و سرعت عمل زیاد سهولت در بهنگام سازی داده ها است. از سوی دیگر می توان تغييرات مكان‌هاي جغرافيايي در طول زمان را بررسی و ردیابی کرد. و اینکه با این سیستم می توان مکان پدیده ها، مقادیر کمی، تراکم، پدیده های موجود در یک منطقه، درک پدیده ها ی مجاور و تغییرات را به تصویر کشید و مدیریت کسب و کار را بهبود بخشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *