20 ژوئن 2018 اخبار آی کن0 نظر
مقدمه ای بر آشنایی نقش فناوری اطلاعات در بهبود سازمان ها و منابع انسانی

مقدمه ای بر آشنایی نقش فناوری اطلاعات در بهبود سازمان ها و منابع انسانی

امروزه در قرن بیست و یکم که به آن عصر انفجار اطلاعات می گویند، پیشرفت تکنولوژی آنچنان جنبه های گوناگون زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و در متن زندگی ما نفوذ کرده است که گاها برای خودمان نیز هیجان آور و باور نکردنی است. به جرات می توان گفت در طول تاریخ و ظهور فناوری های مختلف، هیچ کدام به اندازه فناوری اطلاعات نتوانسته اند اینچنین باعث ارتباط رشته های مختلف علوم به یکدیگر و ایجاد تحول عمیق شوند. به بیان دیگر تکنولوژی فناوری اطلاعات تمام علوم را در حوزه های مختلف به کار میگیرد تا بتواند اطلاعات مورد نیاز متخصصین، سازمان ها و مردم را در کمترین زمان و به بهترین وجه تامین نماید.

نقش فناوری اطلاعات در بهود سازمان ها و منابع انسانی

برای مثال بسیاری از مشکلات مانند کمبود مکان فیزیکی، کمبود زمان، وجود رقابت، دورکاری، صرفه جویی و حتی تبادل فرهنگی و آنچه نه تنها در بحث تکنولوژی بلکه در مباحث علوم انسانی و مدیریت به ذهن می رسد را مرتفع نموده و در طی زمان این نیاز به تحول و دست کشیدن از سیستم های سنتی و کم بهره و به کارگرفتن از روش های علمی بیش از پیش احساس می شود. در کل این گونه میتوان اظهار داشت فناوری اطلاعات مشغول ایجاد تحولات عظیم در شرکت ها و سازمان ها است و همچنین مدیریت منابع انسانی در سازمان ها و بهبود کسب و کار و رائه روش های نوین، نه تنها از این امر مستثنا نیست بلکه بیش از پیش دستخوش تغییر شده است. باید با بررسی و شناخت نقش فناوری اطلاعات در عملکرد مدیریت منابع انسانی و همچنین طراحی و ایجاد یک سیستم پویا؛ زمینه ساز شناسایی، انتخاب، استخدام، آموزش و به کار گیری موثر منابع انسانی در سازمان ها در جهت حصول به اهدافمان باشیم.

نگرش سیستمی به سازمان و مدیریت

به دلیل پیچیدگی سازمان های امروزی تخصص های ویژه ای برای اداره امور سازمانی ایجاد شده است که در جهت استفاده مطلوب از سرمایه مادی و غیر مادی فعالیت می کنند. با یک نگرش سیستمی به سازمان و مدیریت در میابیم که موفقیت هر سازمان در گرو تلفیق منابع مختلف سازمان؛ نیروی انسانی، سرمایه مالی، تکنولوژی، اطلاعات و … در جهت نیل به اهداف است.

نتایج کاربرد فناوری اطلاعات در منابع انسانی

برخی ار نتایج کاربرد فناوری اطلاعات در عملکردهای مختلف مدیریت منابع انسانی: دقت و سرعت در انجام کارها، شفافیت در سیستم و کاهش بسیاری از پیچیدگی ها، جامعیت در طراحی سیستم، اطلاع رسانی گسترده و به موقع با استفاده از شبکه های اینترنت و اینترانت، ارزیابی دقیق و سریع از جنبه های مختلف و مورد نظر، اعلام بازخورد به موقع، انجام امور تکرار پذیر توسط سیستم های سخت افزاری، کنترل و ارزیابی نامحسوس، برقراری عدالت و نظم بیشتر و … . برخی ار نتایج کاربرد فناوری اطلاعات در تغییر فرایند های سازمانی: فناوری اطلاعات سبب مکانیزه شدن و سرعت بالای فرایند ها می شود، مشاغل مجازی و همکاری های راه دور را ممکن می سازد، انجام محاسبات در سطح وسیع و بدون مشکل، افزایش تعاملات و بازخوردهای فوری و … . برخی ار نتایج کاربرد فناوری اطلاعات در رابطه با محیط و نقش در حال تغییر مدیریت انسانی: کاسته شدن از مشاغل دفتری، افزایش مشاغل حرفه ای مدیریتی و فنی، کاهش مخارج جذب و پروش نیروی انسانی، پیمان سپاری کارها، نیاز به آموزش مداوم و … .

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *