5 جولای 2017 اخبار فناوری اطلاعات1 نظر
مایکروسافت در جنگ سیستم عامل دسکتاپ، اپل را مغلوب کرده است

مایکروسافت در جنگ سیستم عامل دسکتاپ، اپل را مغلوب کرده است

رقابت بین دو شرکت اپل و مایکروسافت این روزها وارد حوزه‌های جدیدی شده است که از آن جمله می‌توان به سیستم‌عامل دسکتاپ اشاره کرد. سیستم‌عامل دسکتاپ ردموندی‌ها همیشه در بین کاربران جهان به‌عنوان گزینه‌ی اول شناخته شده است.

داده‌های ارائه‌شده توسط شرکت تحقیقاتی NetMarketShare برای ماه ژوئن، نشان می‌دهند که سیستم‌عامل ویندوز در حال حاضر روی ۹۱.۵۱ درصد از کامپیوتر‌های سراسر جهان اجرا می‌شود و سیستم‌عامل مک اپل با فاصله‌ی بسیار زیاد، سهمی‌ ۶.۱۲ درصدی در این بازار دارد. در نهایت سیستم‌عامل لینوکس با سهم ۲.۳۶ درصدی، در این لیست جایگاه سوم را در اختیار دارد.

سیستم‌عامل ویندوز موفق شده است طی ۱۲ ماه اخیر سهم بازار خود را به‌تدریج گسترش دهد و اگرچه در بین این چند ماه، گاهی سهم بازار ویندوز با کاهش همراه بوده؛ اما سهم کلی این سیستم‌عامل هیچ‌گاه پایین‌تر از ۹۱۱ درصد نرسیده است.

همین شرایط برای سیستم‌عامل مک اواس اپل نیز وجود دارد؛ با این تفاوت که در اینجا بحث در مورد کاهش سهم بازار است. پلتفرم دسکتاپ اپل در ماه آگوست سال گذشته سهمی ۷‌.۳۷ درصدی در بازار سیستم‌عامل‌های دسکتاپ داشت؛ ولی سهم این پلتفرم در دسامبر ۲۰۱۶ به ۶.۰۷ درصد کاهش یافته است. البته در سال جاری سهم این سیستم‌عامل کمی نسبت به قبل بهبود یافته و به ۶.۱۲ درصد رسیده است.

ویندوز در حوزه‌ی بازی‌های رایانه‌ای هم غالب است

علاوه بر اینکه ویندوز مایکروسافت در بازار جهانی پی‌سی‌ به‌عنوان یک گزینه برتر شناخته می‌شود، این‌ کمپانی از نظر فعالیت در زمینه‌ی بازی‌های رایانه‌ای نیز عملکرد قابل توجهی از خود نشان داده است. بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط کمپانی وَلو (valve)، بیشتر گیمر‌های شبکه‌ی استیم سیستم‌عامل مایکروسافت را برای بازی کردن انتخاب کرده‌اند.

ویندوز روی بیش از ۹۵ درصد از رایانه‌هایی که استیم را نصب کرده‌اند، اجرا می‌شود که در این بین، نزدیک به نیمی از این رایانه‌ها به ویندوز ۱۰ مجهز شده‌اند‌. پیشنهاد ارتقاء رایگان به سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ از جانب مایکروسافت، یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش سریع تعداد کاربران این نسخه از ویندوز است.

جای هیچ شکی نیست که نرخ رشد دائمی رایانه‌های مجهز به ویندوز، به مایکروسافت کمک می‌کند تا همچنان در جایگاه نخست بازار سیستم‌عامل دسکتاپ جهان قرار داشته باشد. برای کمپانی دیگری مثل اپل ‌سال‌ها زمان نیاز است تا حداقل رؤیای تبدیل کردن مک اواس به سیستم‌عامل دسکتاپ شماره‌ی یک جهان را در سر بپروراند.

اما آنچه برای شرکت اپل بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد، این است که برخلاف عملکرد بسیار قدرتمندی که ویندوز از خود نشان داده، کوپرتینویی‌ها موفق شده‌اند همچنان سهم بازار خود را حفظ کنند. اکنون بسیاری از خریداران مک همچنان از این محصول استفاده می‌کنند. این دسته از کاربران معمولا در مواقعی که نیاز به ارتقاء یا خرید پی‌سی جدید داشته باشند، باز هم رایانه‌های مک را ترجیح می‌دهند.

1 پاسخ دادن
 1. هادي
  هادي می گوید

  ممنون از نگاه موشكافانه شما !
  من در مورد امار و ارقام بحثي ندارم اما چيزي كه در اين پست به اشتباه به ان پرداخته شده، نوع تفسير امار سهم بازار سيستم عامل ها است.
  بديهي است كه مقايسه دو چيز كه اساسا با هم در تضاد هستند امري كاملا اشتباه اشتباه است.
  بهتر است نگاهي به ماهيت دو سيستم عامل بياندازيم (فارغ از كيفيت هر يك!)
  مك او اس با رويكرد كنترل شده و با هدف ارائه تجربه كاربري منحصر به فرد با كاربرانربه هيچ عنوان لايسنس خود را به توليد كنندگان سخت افزارها نداده و دليل انها تنها اين است كه يك تجربه كاربري عالي در يكپارچگي سخت افزار و نرم افزار شكل مي گيرد و با اين رويكرد در عين حال كه تجربه كاربري بي نظيري به كاربر مي دهد، از تكه پاره شدن ويژگي هاي بي بديل سيستم عامل خود نيز جلوگيري مي كند.
  اين در حاليست كه ويندوز ليسانس خود را به تمام توليدكنندگان عرضه مي كند و جاي تعجب ندارد كه سهم بالايي داشته باشد.
  نكته ديگر اينكه، سيستم عامل هاي امروزي (رايطه كاربري گرافيكي) محصول اپل در سال ١٩٨٤ است زمانيكه اولين مكينتاش را ارائه كردند. اين در حاليست كه مايكروسافت بعد از ١١ سال كه ويندوز ٩٥ را ارائه كرد، حتي نتوانسته بود ويژگي هاي ظاهري اين او اس را هم به خوبي تقليد كند. در واقع تسلط مايكروسافت بر بازار سيستم عامل تنها به دليل يك خوش شانسي بود كه رر دهه ٩٠ نصيب مايكروسافت بود و ان هم بركناري جابز از اپل و تسلط يك نوشابه فروش بر اپل بود و نتيجه ان را امروز مي بينين. تسلط محصولات پر باگ و پيچيده مايكروسافت بر دنيا !!!

  اميد وارم در برداشت هاي خود، عجولانه قضاوت نكنيم.

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *