[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نقش «فناوری اطلاعات » در توسعه کشاورزی و دامداری


[/vc_column_text][vc_single_image image=”1636″ img_size=”1000*500″ alignment=”center” css_animation=”top-to-bottom”][vc_column_text]

وقتي نگاهي به گذشته مي اندازيم و توسعه کشاورزي و  دامداري در کشور هاي توسعه يافته را مي بينيم به يک نکته حائز اهميت بر مي خوريم، کشور هاي توسعه يافته زماني که مي خواستند بين صنعت و کشاورزي به يک گزينه اولويت بدهند، اولويت اصلي را به کشاورزي و دامداري دادند اين درحالي است که در کشور هاي در حال توسعه عموما بحث کشاورزي رها شده است و همچنان قشر کشاورز و دامدار جزء دورترين اقشار به فناوري اطلاعات مي باشند.

در اینجا از مسئله‌ای که در سال‌های اخیر به صورت یک مشکل در آمده به عنوان مثال یاد می‌شود، نوسان متقابل مابین میزان تولید پیاز و قیمت آن با میزان تولید سیب‌زمینی و قیمت آن امری است که حتی سیاست‌گذاران کشاورزی هم دیگر به آن عادت کرده‌اند. در یک سال آنقدر پیاز تولید می‌شود که باعث افت شدید قیمت آن می‌شود و در مقابل چون تولید سیب‌زمینی کاهش یافته قیمت آن بالا می‌رود و در سال دیگر دقیقاً بر عکس همین قضیه پیش می‌آید. اما شاید خیلی دور از ذهن نباشد که همه این موارد با یک نظام هماهنگ و یکپارچه برنامه ریزی شده بر اصول IT است. شناخت و تعیین ظرفیت‌های زراعی و کشاورزی هر منطقه از کشور و تلفیق دقیق این ظرفیت‌ها با سایر شرایط حاکم بر آن منطقه از قبیل آب و هوا، مکانیزاسیون و … می‌تواند هر ساله در ابتدای فصل زراعی، کشاورز را برای انتخاب نوع محصولی که بالاترین بازده اقتصادی را برای کشور داشته باشد، یاری کند. ضمن این‌که اکثر شرایط را تحت کنترل و اختیار کشاورز قرار می‌دهد.

از جمله مواردي که مي توان به يک کشاورز يا دامدار سرويس هاي الکترونيک دارد مي توان به آموزش الکترونيک و ارائه خدمات الکترونيک( خدمات اطلاع رساني، يک سويه، دوسويه، تراکنشي و ..) اشاره کرد. در همين راستا بد نيست اشاره نماييم که کشور هند که توانست اقتصاد خود را به يکي از اقتصاد هاي برتر دنيا تبديل کند، چندين سال پيش رويکرد ويژه و خاصي جهت توسعه کشاورزي برگزيدند.

فناوری در فرآیند تولید یک محصول میتواند باعث جلوگيري از ضرر، افزایش بهره وری، تنوع و ارزش کالا شود. به عنوان مثال اگر کشاورز بتواند از طریق آموزش الکترونیک اطلاعاتی در مورد بذر مناسب منطقه ی خودش، بهترین زمان و طریقه ی کاشت اصولی، تعداد و دور آبیاری، زمان مناسب کود دهی و زمان برداشت یک محصول کسب نماید و آن ها را به کار ببندد یقینا باعث افزایش تولید محصولاتی با کیفیت، تنوع و ارزش کالا میشود. بديهي است فناوری اطلاعات اگر درست به کشاورزان عرضه شود و آن ها به صورت صحیح به کار گیرند باعث افزایش تولید محصول، کاهش ضایعات، مدیریت دقیق در کاشت و برداشت و رونق و بهبود زندگی آنها میشود.

همچنین اگر کشاورز بتواند از خدمات الکترونيک بهره ببرد و تمام درخواست هاي خود در حوزه باغداري، کشاورزي، دامداري و.. را بصورت مکانيزه و الکترونيک در تلفن همراه خود يا بر روي بستر اينترنت داشته باشد، اين اتفاق باعث سهولت کار برای آنان شده و میتواند با کمترین مراجعه به متوليان دولتي و خصوصي، در محل خود اقدام به فروش، ثبت درخواست، پيگيري درخواست، اخذ مجوز و … خود کند.

در زمینه ی استفاده از آموزش الکترونیک در کشاورزی ما در ابتدای راهی بسیار طولانی قرار داریم اما آنچه مسلم است این است که رسیدن به آن دور از دسترس نیست. دولت و دیگر دستگاهای ذی ربط باید با برنامه ریزی و به صورت اصولی در زمینه ی ورود اینترنت به بخش روستایی تصمیم گیری کنند.

آنچه مسلم است اين مي باشد که ما و دولتمردان بايد بپذيريم براي پيشرفت در صنعت گذرگاهي جز کشاورزي وجود ندارد، درحال حاضر هم کارهاي خوبي اتفاق افتاده که با حمايت همه دستگاه هاي کشور ان شا الله در آينده ديگر شاهد بي نظمي و نا به ساماني در کشاورزي و دامداري کشور نباشيم.

مجيد حصارکي

مدير بازاريابي و توسعه بازار گروه مهندسي آي کن

روزنامه ایران

19 تیر 95

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]