24 آوریل 2018 اخبار آی کن0 نظر
مطالعه کتاب دیجیتالی یا کاغذی؛ کدام مفیدتر است؟

مطالعه کتاب دیجیتالی یا کاغذی؛ کدام مفیدتر است؟

مطالعه کتاب دیجیتالی یا کاغذی؛ کدام مفیدتر است؟

مطالعه دیجیتالی یا کاغذی

این روزها بیشتر افراد دارای ابزارهای دیجیتالی هستند و بیشتر برای مطالعه از وسایل دیجیتالی مانند تبلت و … استفاده می کنند و حتی دور و بر نسل جدید دانش آموزان پر از تلفن همراه هوشمند، تبلت، کتابخوان،لپ و تاپ است و حتی این وسایل را ابزار بومی خود می دانند. مدت ها است که در کشورهای توسعه یافته بر اینکه مدارس از ابزارهای دیجیتالی و هوشمند برای تحصیل استفاده کنند تاکید می شود و حتی از سال 2009 این تاکیدها بیشتر شده و حتی کشوری مانند امریکا از سال 2011 هم در راستای هوشمند کردن مدارس قدم برداشته است. ولی به راستی مطالعه دیجیتالی بهتر است یا کاغذی؟

نسخه های چاپی بهتر از دیجیتالی

محققان تحقیقات زیادی دراین باره انجام داده اند و معتقد هستند که نسخه های چاپی کتاب ها بهتر از نوع دیجیتالی هستند. شاید کتاب های دیجیتالی در دسترس هستند. موجب کاهش قطع درختان می شوند. حمل آنها راحت است و خیلی ها آن را به حمل کتاب های سنگین ترجیح می دهند . شاید در کل خرید یک ابزار دیجیتالی از تمام کتاب هایی که خریده و خوانده می شود ارزانتر باشد و استفاده از آن راحت است و حتی می توان نسخه های کتاب های جدید را خواند ولی خواندن کتاب چاپی فواید بیشتر و بهتری دارد. تحقیقات نشان می دهد که دانش آموزان و افرادی که کتاب چاپی می خوانند درک بهتری از مطالب دارند . شاید خواندن دیجیتالی مطالب سریهتر به پایان برسد و به گفته پژهشگران این نوع مطالعه برای مطالب عمومی و سطحی خوب و مناسب است نه برای مطالب تخصصی و آنهایی که به درک عمیق نیاز دارند.

ارتباط مغز با محتواهای کاغذی

از سوی دیگر محققان معتقد هستند که مغز با مطالب و محتواهای کاغذی بیشتر ارتباط برقرار می کند. وقتی افراد از کتاب ها و مطالب کاغذی استفاده می کنند برای مغز واقعی تر است و بهتر به حافظه متصل می شود. از سوی دیگر کتاب و مطالب کاغذی در مغز بهتر پردازش می شود . شاید مطالعه کتاب زمانبر تر از مطالعه نسخه دیجیتالی آن باشد ولی امکان به ذهن سپردن کلمات کلیدی در چاپی بیشتر است. حتی این موضوع در تبلیغات هم به چشم می خورد. در تحقیقاتی که انجام شده است نشان می دهد کسب و کارهایی که تبلیغات چاپی را به دیجیتالی ترجیح می دهند عملکرد بهتری داشتند و بازاریابی موفقی را تجربه کردند.

معایب کتاب های دیجیتال

به گفته محققان اگر فردی در حال خواندن مطلبی بیش از 500 کلمه یا بیش از یک صفحه کاغذ و یا صفحه نمایش باشد، در بخش دیجیتالی درک مطلب مغز دچار ضربه و شوک خواهد شد. از سوی دیگر ابزار دیجیتالی حس خوب مطالعه را به خواننده مطلب منتقل نمی کند و از این رو برای درک این حس افراد دوست دارند کتاب های چاپی را لمس کرده و مطالعه کند تا به آن حس خوشایند از مطالعه دست یابد. همانطور که گفته شد مطالعه کتاب و مطالب چاپی بیشتر از ابزارهای دیجیتالی یادگیری در بر دارد و اینکه ابزارهای دیجیتالی به دلیل چشم دوختن به صفحه نمایش چشم و ذهن را خسته می کند و حتی اختلالات خواب را در پی دارد در صورتی که کتاب هیچ کدام از این عوراض را در بر ندارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *