19 آگوست 2020 آی کن مگ اخبار کرونا0 نظر
کنکور و کرونا

رعایت بهداشت در محیط‌های شلوغ و بسته یکی از چالش‌های مهم برای کنترل کرونا است که امروز ذهن همه مردم و موسسات پزشکی را به خود مشغول کرده است. در این میان با اوج گرفتن مجدد بیماری کرونا بحث کنکور نیز داغ‌تر از همیشه بر روی زبان‌ها افتاده است که آیا برگزاری کنکور با شیوع کرونا یک تصمیم صحیح است یا خیر؟

در گزارش خبرگزاری مهر، مهندس محسن فرهادی بحث پروتکل بهداشتی ویژه شرایط کنکور را مطرح کرده‌اند که بعد از قطعی شدن تاریخ کنکور در شرایط کرونا به نظر یک امر ضروری بود. البته این پروتکل به صورت مشترک بین سازمان سنجش و وزارت بهداشت تدوین و تنظیم گردیده است و امیدواریم موثر و قابلیت اجرایی کامل را داشته باشد. در هر صورت علاوه بر شرایط سلامت شرکت کنندگان کنکور به علت شیوع بیماری کرونا به صورت ویروسی سلامت خانواده‌ها و در نهایت افراد جامعه همگی باید حفظ شود که امروز آرزوی قلبی برای همگان شده است. نکته مهم در این پروتکل بحث رعایت فاصله‌ای است که به نظر کارشناسان حوزه سلامت می‌تواند تاثیر بیشتری برای عدم انتقال بیماری کرونا داشته باشد. در آزمون‌های قبلی برگزار شده توسط سازمان سنجش کشور مانند آزمون دکتری، آزمون آموزش و پرورش و ارشد فاصله بین افراد حدود 1.6 متر بوده است که هم اکنون در کنکور سراسری این فاصله قرار است به 1.8 متر برسد.

البته افزایش فاصله بین افراد با توجه به موضوع کاهش تعداد افراد حاضر در یک سالن صورت می‌پذیرد که هماهنگی‌های این موضوع نیز انجام شده و در سالنی که قبلا حدود 100 نفر از شرکت‌کنندگان کنکور حضور داشتند در پروتکل جدید فقط 20 نفر حاضر خواهند بود. وی همچنین در مصاحبه با خبرگزاری مهر عنوان فرمودند که مکان‌های برگزاری کنکور سراسری را در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار داده‌اند و نظارت‌های لازم حتما از سمت همکاران بهداشت محیط بر روی سالن‌های برگزاری کنکور صورت خواهد گرفت.

جناب آقای فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همچنین اشاره ای به برگزاری کنکور در 4 روز داشتند که در حین این 4 روز اسامی بازرسین وزارت بهداشت به سازمان سنجش اعلام شده است و علاوه بر حضور در محل برگزاری کنکور به علت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا نظارت کاملی بر روی سرویس‌های بهداشتی و آب شرب تمامی مجموعه‌ها خواهد بود. تعداد اسامی شرکت کننده در این دوره از کنکور سراسری حدود 1 میلیون و 400 هزارنفر می‌باشد که طبیعتا محدوده سنی آنها کمتر از افراد حاضر در آزمون‌های ارشد و دکتری است.

نکته قابل توجه در این خبر تهیه شده توسط خبرگزاری مهر اشاره به زمان کنکور است که امسال این زمان نسبت به سال‌های گذشته دوبرابر شده است و تمامی داوطلبان پیش از برگزاری کنکور، در سامانه خوداظهاری سازمان سنجش و معاونت وظارت بهداشت وضعیت سلامتی خود را اعلام خواهند کرد. البته برای رعایت حداکثری اصول بهداشتی و پروتکل‌های لازم همه داوطلبان باید از ماسک اطتفاده کنند و همکاری لازم را در ضدعفونی کردن دست‌های خود داشته باشند. قطعا به کارگیری تجارب دوره‌های آزمونی قبل از کنکور سراسری در بهتر برگزار شدن این دوره تاثیر خواهد داشت و این موضوع قطعا با سلامت تمامی افراد جامعه ارتباط مستقیم خواهد داشت. ما امیدواریم که سلامت تمامی داوطلبان حاضر در کنکور سراسری حفظ گردد و هیچکدام از افراد درگیر بیماری کرونا نشوند.

منبع: گرفته شده از سایت خبرگزاری مهر

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *