نرم افزارهای حسابداری و مالی

حسابدارن و مدیران مالی امروزه بهره ی زیادی از پیشرفت تکنولوژی و نرم افزار برده اند. البته این پیشرفت تمامی جنبه های علوم مدیریتی را در بر می گیرد. نرم افزارهای حسابداری و مدیریت مالی تنوع و کاربردهای زیادی دارند. امروزه بخش جدایی ناپذیری از سازمان ها و کسب و کارهای بزرگ و کوچک به حساب می آیند.

نرم افزارهای حسابداری

همان طور که می دانید نرم افزار ها برای حوزه های مختلفی ممکن است نوشته شوند ولی در یک سری اصول و قواعد کلی مشترک هستند. عمده ی این نرم افزار ها شامل ماژول هایی مانند دفتر کل، حساب های دریافتی، حساب های قابل پرداخت (بستانکار)، حقوق و دستمزد و گزارش گیری جامع مبتنی بر نیاز های هر کسب و کار، برای ارائه به مدیران ارشد می باشند.

تاریخچه ی نرم افزار های مالی

قطعا نرم افزار های مالی تغییرات زیادی نسبت به گذشته داشته اند. اولین نرم افزار حسابداری را می توان به دهه 60 میلادی منتسب کرد. در این دهه نرم افزارها تحت سیستم عامل Dos نوشته می شدند.
طراحی‌های اولیه فقط در حوزه ثبت سند حسابداری و بر اساس سیستم‌عامل DOS انجام شده بودند. این نرم‌افزار فقط قادر به ثبت سند حسابداری و تهیه برخی گزارش‌های مالی را داشته اتد. در واقع کاملا با چیزی که امروزه به عنوان نرم افزار های مالی و حسابرسی می شناسیم، متفاوت بوده و کارایی پایینی داشته اند.

انواع نرم افزار های حسابداری و مالی

امروزه این نرم افزار ها تنوع زیادی دارند و نیاز های مختلفی را بر طرف می کنند. هر کدام از آن ها برای یک سری از زیرمجموعه های حسابداری نوشته شده اند و در ابعاد مختلف به مشتریان عرضه می شود. اما می توان آن ها را در سه گروه کلی جای داد.

نرم‌افزار جزیره‌ای (Single)

این گروه از نرم افزار ها نیاز های مقطعی سازمان و کسب و کار شما را برطرف می کنند. این نرم افزار ها معمولا برای بخشی از نیاز های شما نوشته شده اند. اما معمولا باعث بروز ناهمانگی هایی می شود از جمله : عدم ارتباط مناسب با سایر سیستم ‌ها، تداخل در حوزه وظایف کاری بین سیستم ‌ها، تنوع زبان، پایگاه داده و روش‌های مختلف برنامه‌نویسی و … .

نرم‌افزارهای مرتبط (Link)

این گروه از نرم افزارها همان نرم افزارهای جزیره ای هستند که پیشرفته تر شده اند و در ارتباط با یکدیگر هستند. در نتیجه کمی بهتر نیازهای سازمان را برطرف می کنند. برخی از ویژگی های این نرم افزار ها وابستگی به نیروی انسانی و کاهش سرعت گردش اطلاعات، کاهش دقت و ایجاد کنترل‌های مازاد به‌منظور جلوگیری از اشتباهات کاربران، عدم ارتباط مناسبی بین سیستم ‌ها و … می باشد.

نرم‌افزارهای یکپارچه (Integrated)

در این سری از نرم افزار ها عیب و ایراد هایی که در دو دسته ی قبل وجود داشت تا حد زیادی برطرف شده است. نرم‌افزارهای جزیره‌ای و مرتبط برای شرکت‌ها و سازمان‌ها هزینه‌های زیادی را به وجود می‌آورند. بعضا برای حل این تعارض ها راه حل های خوبی وجود نداشت. اما سیستم های یکپارچه مزایایی زیادی مانند دسترسی سریع به اطلاعات، جلوگیری از کارهای تکراری و موازی، یکپارچه‌سازی اطلاعات و … دارند.

در ادامه در خصوص کاربردهای نرم افزار های حسابداری و ویژگی هایی که حین انتخاب یک نرم افزار برای سازمان و کسب و کارمان باید مد نظر قرار داد، توضیح می دهیم. گروه مهندسی آیکن عرضه کننده نرم افزارهای مالی و حسابداری کارا و مطمئن برای کسب و کارهای مختلف می باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *