استاندارد OHSAS 18001 چیست؟

آنچه در ادامه میخوانید:

حتما نام استاندارد OHSAS 18001 شنیده اید؟ به راستی این استاندارد که بیشتر نام آن در سازمان ها و شرکت ها شنیده می شود به چه معنا است؟ OHSAS 18001 به معنی سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای است که از کلمات Occupational Health and Safety Assessment Series گرفته شده است.

استاندارد OHSAS 18001

OHSAS 18001 استانداردی است که در آن الزاماتی را برای سازمان ها و شرکت ها تعیین می کند و هدف اصلی آن نگه داشتن ایمنی شغلی کارکنان در بالاترین حد ممکن است. این استاندارد الزاماتی را مشخص می کند تا سیستم مدیریتی یک سازمان ریسک ها را کنترل کرده و عملکرد را بهبود ببخشد. این سیستم مدیریت سلامت و ایمنی حرفه ای بسیار شناخته شده و محبوبی است. سازمان ها در دنیا تشخیص می دهند که برای بهبود باید سلامت کارکنان و ایمنی شغلی را رعایت کنند و این کار را با OHSAS انجام می دهند. البته باید گفت پیش از سال ۱۹۹۹ انواع مختلفی از استانداردها وجود داشت بنابراین انتخاب بین آنها سخت بود بنابراین OHSAS 18001 را ابتدا در سال ۱۹۹۸ کمیته ای با نظارت و رهبری استاندارد بریتانیا تشکیل داد و استانداردهای درخصوص بحث سلامت کارکنان و ایمنی شغلی آنان نوشته ولی نخستین نسخه آن در سال ۱۹۹۹ ارائه شد.

سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای

با این استاندارد سازمان ها قادر می شوند تا خطراتی را که در کمین کارکنان است را کنترل کنند و بتوانند عملکرد و بهره وری در سازمان را با ایمنی شغلی و سلامت کارکنان افزایش دهند. به عبارتی این استاندارد دارای الزاماتی است که سازمان ها می توانند با آن خطرات موجود در سازمان ها را تشخیص داده و خطرات را رفع و کاهش داده و حتی از بین ببرند. از این استاندارد تمام شرکت ها و سازمان ها می توانند، استفاده کنند. در کل باید گفت تمرکز این استاندارد بر سلامت شغلی است. این استاندارد یک چارچوب دقیق و توسعه یافته برای مدیریت موثر و مدیریت سلامت و شغل است و شامل تمام سازمان هایی می شود که کارمندان آنها در معرض خطرات قرار دارند.

هدف از OHSAS 18001

هدف از این سیستم ایجاد یک استراتژی مدیریت موثر در سازمان ها برای کاهش ریسک مربوط به کارمندان است. سیاست سلامت شغلی و سیاست ایمنی را در بردارد. خطرات بالقوه برای کارمندان شرکت ها را شناسایی می کند و یک راه موثر برای تضمین ایمنی و سلامت کارکنان که اجازه می دهد بهترین متخصصان ماهر را جذب کرد. در حقیقت یک منشوری است که کمک می کند تا اقدام های لازم برای کاهش خطر که پیشگیری از بلایای احتمالی آینده است، توسعه دهد.

با معیارهای ارزیابی خطر، این امکان و فرصت پیش می آید تا سازمان ها نقاط ضعف در سیستم های تولید خود را شناسایی کنند، چراکه ممکن است که کارمندان در معرض خطر بالقوه باشند. از سوی دیگرموجب توسعه حفاظت از ریسک فراگیر و سیاست های بهداشت و ایمنی شغلی برای سازمان ها است. باید گفت از طریق ارزیابی ها و پیشگیری از خطرات احتمالی توسعه اتفاق می افتد که برای سازمان ها بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. قوانین سختگیرانه، توسعه سیاست های اقتصادی، مدیریت منابع انسانی و سایر اقدام ها برای تقویت، حفاظت و رفاه بهداشت و ایمنی شغلی مورد استفاده قرار می گیرد از این رو سازمان را قادر می سازد تا تمام خطرات مربوط به عملیات طبیعی و غیرطبیعی در کار را کنترل کرده و بهبود بخشد.

مزایای OHSAS 18001 در سازمان ها

در هر صورت OHSAS 18001 مزایای زیادی برای سازمان ها دربردارد. این استاندارد موجب می شود خطرات کاهش یابد. از آنجایی که موجب ایجاد محیط کاری سالم برای کارکنان ایجاد می کند بنابراین تصادف ها، بیماری ها و … را نیز کاهش می دهد.این استانداردروحیه کارکنان را ارتقا داده و اعتماد را نیز افزایش می دهد. مراقبت از سلامت و ایمنی شغلی پیشگیری از آسیب در محل کار یکی از مهمترین چالش های امروز است یکی از مزایای این کار شناخته شده است در میان کسب و کارهایی که اهمیت به ایمنی کارکنان و سلامت آنها می دهند چون می تواند ارتباطات بهتری با مشتریان داشته باشد. صرفه جویی در بردارد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط