ایجاد یک صفحه جدید ASP.Net در ویژوال استودیو

آنچه در ادامه میخوانید:

راهکار شماره ۱ شما را با محیط کلی طراحی وب در نرم افزارهای Microsoft Visual Studio 2010 و Microsoft Visual Web Developer آشنا می سازد . در این راهکار شما نحوه ساخت یک صفحه ساده ASP.Net را فرا گرفته و خواهید آموخت چگونه کنترل ها و کدهای مورد نظر خود را به یک صفحه جدید ASP.Net اضافه نمایید .
کارهای ارائه شده در این راهکار عبارتند از :

 1. ایجاد یک پروژه جدید وب سایت ASP.Net و اضافه کردن فایل های آن .
 2. آشنایی با محیط نرم افزار ویژوال استودیو .
 3. ایجاد یک صفحه جدید ASP.Net .
 4. اضافه کردن کنترل های مورد نظر خود به صفحه .
 5. اضافه کردن مدیریت کننده رویدادها و کدهای مورد نظر به صفحه .
 6. اجرا و آزمایش خروجی صفحاتی که طراحی کرده اید توسط موتور سرور مجازی ASP.Net که به صورت پیش فرض در نرم افزار ویژوال استودیو تعبیه شده است .

پیش نیازها :

برای انجام این راهکار شما به پیش نیازها و نرم افزارهای زیر نیاز دارید :

 1. برای طراحی صفحات ASP.Net بایستی یکی از نرم افزارهای Microsoft Visual Studio یا Microsoft Visual Web Developer بر روی سیستم شما نصب شده باشند .
 2. چهارچوب کاری NET Framework. ، که همزمان با نصب ویژوال استودیو بر روی سیستم شما نصب خواهد شد .

ساخت یک پروژه وب سایت ASP.Net و اضافه کردن صفحات جدید به آن :

در این مرحله از راهکار شما بایستی یک پروژه وب سایت جدید را ایجاد کرده و یک صفحه را به آن اضافه نمایید . سپس کدهای مورد نظر HTML و ASP.Net خود را به صفحه اضافه کرده و آن را در مرورگر اجرا کنید .
در این راهکار ما پروژه وب سایت ASP.Net خود را با استفاده از حالت File system web site project ایجاد می کنیم . در این حالت نیازی به کار با سیستم IIS ویندوز نداریم ، به جای آن صفحات سایت بر روی فایل سیستم ویندوز ساخته شده و اجرا می شوند . بنابراین شما نیاز به انجام تنظیمات اضافه نداشته و به راحتی می توانید سایت خود را در ویژوال استودیو اجرا نمایید .
فایل سیستم ویندوز ( File System ) صفحات و سایر فایل های سایت شما را در یک پوشه Folder در مکانی دلخواه شما بر روی کامپیوترتان ذخیره می کند . راه های دیگری برای نگهداری فایل های پروژه وب سایت ASP.Net نیز وجود دارد که در لیست زیر به معرفی آنها می پردازیم :

 1. local web site project : در این حالت صفحات و فایل های پروژه وب سایت در یک فولدر اصلی در پروژه IIS ویندوز قرار گرفته ( معمولا inetup\wwwroot\ ) و توسط سرور IIS ویندوز اجرا می شوند .
 2. FTP site project : در این حالت فایل ها و صفحات پروژه وب سایت بر روی یک سرور راه دور قرار گرفته و از طریق پروتکل ( FTP : File Transfer Protocol ) می توانید به آنها دسترسی داشته و فایل ها را آپلود و دانلود کنید .
 3. remote IIS web site project : در این حالت فایل ها و صفحات پروژه وب سایت شما بر روی یک سرور دیگر قرار گرفته و شما از طریق یک شبکه محلی ( local network ) به سایت و فایل های آن دسترسی دارید .
 4. web application project : این روش بسیار شبیه روش file system web site project می باشد ، با این تفاوت که قبل از اجرا و ارسال سایت خود ، بایستی پروژه خود را در قالب یک فایل dll کامپایل کنید .

نحوه ساخت یک وب سایت file system :

برای ایجاد و ساخت یک وب سایت جدید ASP.Net بر مبنای فایل سیستم ویندوز ، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

 1. برنامه Microsoft Visual Studio یا Microsoft Visual Web Developer را برای کار با سایت ASP.Net خود باز کنید .
 2. از منوی File برنامه ، گزینه New Web Site را انتخاب نمایید .
  پنجره New Web Site مطابق تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود :

۳. از قسمت Installed Templates زبان مورد نظر خود برای طراحی و برنامه نویسی سایت را که می تواند VB یا #C باشد را انتخاب نمایید .
سپس از کادر وسط پنجره گزینه ASP.NET web site که به صورت پیش فرض انتخاب شده است را انتخاب نمایید . انتخاب این گزینه باعث ایجاد وب سایت ASP.Net جدید با یک Template معمولی ، شامل فایل های اصلی و مهم یک سایت ASP.Net می شود .
اگر گزینه دوم یعنی ASP.NET Empty Web Site را انتخاب نمایید ، یک پروژه وب سایت ASP.Net کاملا خالی و بدون هیچ فایل آماده ای ایجاد می شود .

۴.از منوی web location ، گزینه File System را انتخاب نمایید . انتخاب این گزینه باعث می شود تا فایل های پروژه سایت ASP.Net شما بر روی یک پوشه در فایل سیستم ویندوز ایجاد شود .
در کادر مقایل منوی web location آدرس پوشه یا محلی که می خواهید سایت خود را در آن ذخیره نمایید را تعیین کنید . نمایید را تعیین کنید .

۵. بر روی گزینه OK کلیک نمایید .

بر حسب گزینه ای که از کادر وسط پنجره New Web Site انتخاب کرده اید ، برنامه ویژوال استودیو پروژه سایت ASP.Net جدید را با فایل های لازم برای شما ایجاد می کند .
پس از این مراحل ، نوبت آن است که به طراحی و گسترش سایت خود بپردازید .

نگاهی سریع و کلی به محیط کار نرم افزار ویژوال استودیو :

قبل از اینکه به ادامه طراحی و توسعه صفحات در وب سایت ASP.Net خود بپردازید ، ، قصد داریم تا شما را با محیط کلی کار در نرم افزار ویژوال استودیو آشنا سازیم . این بخش به شما ابزارها و پنجره های مهم و اصلی کار در محیط ویژوال استودیو را نشان خواهد داد .
تصویر زیر محیط کلی کار با نرم افزار ویژوال استودیو را در حالت پیش فرض نشان می دهد . پنجره ها و ابزارهای عکس زیر به صورت پیش فرض در نرم افزار ویژوال استودیو نمایش داده می شوند ، اما شما می توانید از منوی View ابزارها و پنجره های دیگری را نیز به برنامه اضافه کرده و یا ابزارهای موجود را پنهان سازید .

آشنایی با منوها و ابزارهای پیش فرض در ویژوال استودیو :

در این بخش به معرفی و تشریح کار منوها و ابزارهای پیش فرض که در نرم افزار ویژوال استودیو برای کار با صفحات ASP.Net قرار دارند ، می پردازیم . توجه کنید که این منوها و ابزارها همه ی ابزارهای موجود در ویژوال استودیو نیستند .

 1. منوی Toolbars : این منوها ابزارهایی برای کار با متن ها و ویرایش آنها را در اختیار شما قرار می دهد . برخی از ابزارهای این منو فقط در زمانی که صفحه در حالت Design است ، فعال هستند .
 2. پنجره Solution Explorer : این پنجره فایل ها و پوشه ای موجود در وی سایت را نمایش داده و از اینجا می توانید به آنها دسترسی داشته باشید .
 3. پنجره Document : این پنجره صفحه ها و فایل هایی که در حال کار با آنها هستید را در یک حالت Tabbed نمایش می دهد . شما می توانید با کلیک بر روی Tab هر سند ، بین آنها حرکت نمایید .
 4. منوی Properties : از طریق این پنجره می توانید به خواص شی که در آن لحظه انتخاب کرده اید مثل صفحه ، المنت های HTML و یا کنترل های ASP.Net دسترسی داشته و آنها را ویرایش نمایید .
 5. قسمت View Tabs : در قسمت پایین نرم افزار ویژوال استودیو نواری وجود دارد که دارای ۳ گزینه Split ، Source و Design است . از طریق این نوار می توانید صفحه ASP.Net خود را در ۳ حالت مختلف مشاهده نمایید :
  1. Design : در این حالت صفحه در نمای طراحی به شما نمایش داده می شود و می توانید اجزا و کنترل های صفحه را مشاهده نمایید .
  2. Source : در حالت Source کد HTML صفحه نمایش داده می شود و می توانید مستقیما این کدها را مشاهده و ویرایش نمایید .
  3. Split : در حالت Split ، صفحه به دو بخش تقسیم شده که در قسمت بالا نمای طراحی و در قسمت پایین نمای کد صفحه به صورت همزمان نمایش داده می شود .
 6. منوی ToolBox : در این منو انواع کنترل های ASP.Net و المنت های HTML بر حسب کارکرد ، در دسته های مختلفی تقسیم  تقسیم بندی شده اند و شما می توانید هر کنترل مورد نظر خود را انتخاب کرده و بر روی صفحه قرار دهید .
 7. پنجره Server Explorer : این پنجره Data Connections و پایگاه داده های موجود بر روی سرور کامپیوتر شما را نمایش می دهد . از این پنجره می توانید به بانک های اطلاعاتی SQL Server دسترسی داشته و آنها را ایجاد یا ویرایش نمایید .

ایجاد یک صفحه جدید ASP.Net :

هنگامی که یک پروژه جدید ASP.Net می سازید ، ویژوال استودیو چندین فایل را به صورت آماده در پروژه شما قرار می دهد . یکی از این فایل ها ، فایل Default.aspx است که از آن می توانید برای صفحه خانه پروژه استفاده نمایید . همچنین در صورت نیاز می توانید به تعداد مورد نظر صفحات جدید ASP.Net را به وب سایت خود اصافه نمایید .
برای اضافه کردن یک صفحه ASP.Net به پروژه خود ، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

 1. در پنجره Solution Explorer ، بر روی نام وب سایت خود کلیک سمت راست کرده و از منوی باز شده گزینه Add New Item را انتخاب کنید .
 2. کادر پنجره ای ، مطابق تصویر زیر باز می شود :
 3. از قسمت Installed Templates ، زبان مورد نظر خود برای کدنویسی صفحه که VB یا #C است را انتخاب کنید .
  سپس از قسمت وسط پنجره گزینه Web Form را انتخاب نمایید .
  نکته : هنگامی که شما یک پروژه وب سایت جدید ASP.Net را ایجاد می کنید ، زبان #C یا VB به عنوان زبان پیش فرض سایت انتخاب می شود . هر بار که بخواهید صفحه جدیدی را به سایت اضافه نمایید ، زبان آن زبان پیش فرض سایت خواهد بود .
  ولی می توانید برای هر صفحه زبانی متفاوت از زبان پیش فرض سایت نیز انتخاب کنید . برای مثال اگر زبان پیش فرض سایت #C است ، می توانید زبان VB را برای صفحه های جدید نیز انتخاب کنید .
 4. در قسمت Name ، نام مورد نظر را برای صفحه تعیین نمایید .
 5. دو عدد کادر انتخابی در پایین منو سمت راست وجود دارد .
  گزینه اول Place code in separate file می باشد . اگر آن را علامت بزنید ، یک فایل کد به همراه صفحه ساخته می شود تا کدهای برنامه نویسی را در داخل آن قرار دهید . اما اگر علامت آن را بردارید ، صفحه به صورت تک فایل ساخته شده و فایل کد جداگانه برای آن ایجاد نمی شود . برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع حالات کدنویسی در صفحات ASP.Net به بخش بررسی مدل های کد نویسی در صفحات ASP.NET بروید .
  در این راهکار ، برای ادامه کار علامت هر دو گزینه را بردارید .
 6. در پایان بر روی گزینه Add کلیک نمایید . برنامه صفحه جدید را ساخته و به پروژه شما اضافه می کند .
امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط