زبان UML چیست؟

آنچه در ادامه میخوانید:

UML یک زبان مدل سازی استاندارد برای مهندسان نرم افزار است. همانطور که کشیدن پلان، برای مهندسان عمران مدلی است که از جنبه های مختلف یک سازه را قبل از ساخت مورد بررسی قرار می دهد، (Unified Modeling Language) هم برای ساخت و توسعه ی یک محصول نرم افزاری این کار را انجام می دهد.

تاریخچه UML

زبان UML در پاسخ به یک نیاز در بین تولید و توسعه دهندگان نرم افزار در سال ۲۰۰۷ به صورت استاندارد فعلی به وجود آمد. نبود یک استاندار مشخص برای مدل کردن سیستم با استفاده از نمودار های گرافیکی استاندارد و یکسان، مشکلاتی را برای برنامه نویسان و طراحان نرم افزار به وجود آورده بود. البته استارت اولیه یا به عبارتی پیش نویسی از خصوصیات و امکانات نسخه ی اولیه ی آن در سال ۱۹۹۷ به OMG ارائه شد.

مفهوم زبان مدل سازی یکنواخت UML چیست؟

UML یک زبان مدلسازی است که برای تحلیل و طراحی سیستم های شی گرا به کار می‌رود. این زبان مدل سازی یکنواخت اولین بار توسط شرکت Rational ارائه شد و پس از آن از طرف بسیاری از شرکت های کامپیوتری و مجامع صنعتی و جامعه ی مهندسان نرم افزاری دنیا مورد حمایت قرار گرفت.

UML به خودی خود یک زبان برنامه نویسی نیست اما ابزاری است که با استفاده از نمودار های آن می توان به زبان های مختلف کد نوشت. UML شامل تعدادی عنصر گرافیکی یکسان است که از ترکیب آنها نمودارهای UML شکل می گیرند. همچنین از ویژگی های این زبان مدل سازی یکنواخت، پشتیبانی از مفاهیم سطح بالای شی گرایی مثل Collaboration، Framework، Pattern و Component می باشد.

اهمیت مدل سازی چیست؟

ایجاد مدل و مدل سازی برای بررسی دقیق انواع مختلف سیستم های نرم افزاری در مقیاس کوچک و بزرگ به کار می آید. با ساختن مدل این امکان به شما داده می شود با ابعاد مختلف پروژه قبل از ساخت آشنا شوید. گاهی در پروژه های بزرگ به دلیل پیچیدگی بیش از حد نمی شود سیستم را از جنبه های مختلف سنجید.

بنابراین برای فهم کامل سیستم، یافتن و نمایش ارتباط بین بخش های مختلف آن، به مدلسازی می‌پردازیم. یو ام ال زبانی برای مدلسازی یا ایجاد نقشه تولید نرم افزار است. خوبی آن استاندر بودن، جامع بودن و قابلیت استفاده بودن بر روی هر ترکیبی از سخت‌افزار، سیستم عامل، زبان برنامه نویسی و حتی مفاهیم شبکه است.

در واقع یو ام ال به شما می گویند که چگونه یک مدل را بسازید و یا چگونه یک مدل را بخوانید. اما به شما نمی گویند که در چه زمانی، چه مدلی را ایجاد کنید. یعنی UML فقط یک زبان نمادگذاری است و به عنوان یک متدولوژی توسعه نرم افزار استفاده نمی شود.

برخی نمودار های پرکاربرد که از زبان نماد گذاری UML استفاده می کنند

نمودار کلاس Class Diagram : این نمودار شامل کلاس ها، واسط ها و همکاری و روابط بین آن ها است.

نمودار موردکاربرد Use case Diagram : این نمودار، تعامل کاربران خارجی با سیستم را مدل کرده و منعکس کننده ی جنبه های رفتاری سیستم است.

نمودارحالت State chart Diagram : این نمودار، بیان کننده جنبه های رفتاری سیستم می باشد که شامل حالات، انتقال بین حالات، رخدادها و فعالیت ها می‌باشد.

نمودار اشیاء Object Diagram : این نمودار، اشیاء سیستم و روابط بین آنها را نمایش می دهد.

با مفهوم کلی UML ویژگی ها و تعاریف آن آشنا شدیم. دانستیم که UML یک زبان مدل سازی و روشی باز برای توصیف ویژگی ها، نمایش گرافیکی، ساختن و مستندسازی اجزای یک سیستم نرم‌افزاری در حال توسعه یا در حال ساخت می‌باشد. علاوه بر این موارد برای فهمیدن، طراحی، مرور، پیکربندی، نگهداری و کنترل سیستم‌های نرم‌افزاری کوچک و بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

۴/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط