سیستم های هوشمند در تجارت

آنچه در ادامه میخوانید:

برای نسل های زیادی، انسان ها تلاش میکردند ماشین های هوشمند بسازند تا کارهایی انجام دهند که نیازمند هوش و فکر است. می خواهیم دستیابی به این هدف را در دنیای تجارت دنبال کنیم. سیستم های هوشمند موجود، از سیستم های خبره تا روبات های صنعتی را شامل میشوند. این سیستم ها میتوانند به تنهایی یا با اتصال به سیستم های دیگر مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، این سیستم ها میتوانند با به صورت منفرد و یا در سیستم های اطلاعاتی، الکترونیکی و یا مکانیکی دیگری به کار برده شوند تا کاربری راحت تر و سیستم بهبود یابد. همچنین سیستم های هوشمند، میتوانند برای آسان کردن ارتباطات، اشتراک مساعی میان مردم و شرکت ها و … به کار روند. سیستم های هوشمند، ما را قادر میکنند تا به سرعت اطلاعات را یافته، مقایسه و تجزیه تحلیل کنیم تا با بهتر کردن تجارت الکترونیکی، خدمات رسانی به کاربران را، تسهیل نماییم.

هوش مصنوعی و سیستم های هوشمند

یک سیستم هوشمند، حتی افراد غیر ماهر را قادر میسازد تا کارهایی را که قبلا توسط افراد متخصص و ماهر انجام میگرفت، انجام دهند. این تنها یکی از منافع سیستم های هوشمند است که نمونه ای از کاربرد اقتصادی هوش مصنوعی میباشد.

هوش مصنوعی و رفتار هوشمند

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) معمولا با دو ایده ی اصلی مرتبط است: اول شامل مطالعه ی عملیات تفکر در انسان و دوم ارائه ی این عملیات توسط ماشین؛ به عبارت ساده رفتاری انسان گونه، اگر از یک ماشین سربزند، آن را هوشمندی مینامیم. از اهداف هوش مصنوعی میتوان به هوشمند تر کردن ماشین ها، فهمیدن اینکه هوش چیست، مفید تر ساختن ماشین ها اشاره کرد. حال به چند مورد از معانی رفتار هوشمند، برای روشن تر شدن موضوع اشاره میکنیم.

  • معنی رفتار هوشمند
  • یادگیری و یا فهمیدن چیزی از تجربه ها
  • درگیر شدن با مسائل پیچیده
  • فهمیدن و درک چیز های مبهم و یا پیام های متضاد و متناقض
  • استفاده از اطلاعات، برای دست کاری و جستجو های پیرامون داده
  • فهم ارتباط مهم عوامل مختلف، در یک مسئله و یا موفقیت
  • استفاده از منطق برای حل مشکلات و عمل موثر مستقیم انجام دادن

اگر چه اهداف اصلی AI ، ساختن ماشین هایی است که هوش انسان را تقلید خواهند کرد، اما سیستم های هوشمند امروزی یافته شده در محصولات اقتصادی AI ، از اراده ی یک هوش مخصوص بسیار دور هستند. علاوه بر اینکه، این سیستم های هوشمند هنوز برای انجام بسیاری از کارها به هوش انسان نیازمندند. یک آزمایش جالب برای نشان دادن آن که آیا یک کامپیوتر رفتار هوشمندی ارائه میکند یا خیر توسط آلن تورینگ انجام شد. تا کنون توجه ما متمرکز تصور هوش بود. از جنبه ی دیگری هوش مصنوعی، شاخه ای از علوم کامپیوتری است که با روش های ارائه اطلاعات مرتبط است. داده هایی که از سمبل ها، علاوه بر اعداد استفاده میکنند و از عملیات ذهنی به جای الگوریتم ها در عملیات های داده استفاده میکنند.

مقایسه هوش مصنوعی و هوش ذاتی انسانی

هوش مصنوعی چندین مزیت اقتصادی به هوش ذاتی دارند که در ادامه به توضیح چندی از آن ها میپردازیم.

AI نفوذ کننده تر است، امام هوش ذاتی ممکن است جنبه ی اقتصادی فنا شدنی باشد. زیرا ممکن است افرادی که اطلاعاتی دارند، آن اطلاعات را با خود منتقل کنند و یا حتی آن داده ها را فراموش کنند؛ در حالی که AI تا زمانی که سیستم در برنامه های کامپیوتری تغییر نکد، باقی میماند.

AI میتواند نسبت به هوش ذاتی کم هزینه تر باشد. موقعیت های بسیاری وجود دارد که در آن به کار گیری یا خرید یک سیستم هوشمند، هزینه ی کمتری نسبت به نیروی انسانی برای انجام کار مشابه دارد.

AI مستحکم و کامل و حسابی است. هوش طبیعی، خارج از قاعده و سرگردان است. زیرا انسان ها این چنین هستند. آن ها ممکن است کاری را مداوم انجام ندهند.

AI میتواند جمع بندی شود. تصمیم هایی که با کامپیوتر گرفته و اجرا میشنوند، به راحتی میتوانند با یک سری برنامه های کامپیوتری دیگر جمعبندی و ذخیره شوند. اما جمع بندی اطلاعات ذهن ذاتی مشکل است.

AI انتقال و نگهداری اطلاعات را آسان تر نموده است. انتقال اطلاعات از یک شخص به شخص دیگر، معمولا نیازمند یک دوره ی طولانی کارآموزی است و بعضی تجربیات، هرگز قابل انتقال به دیگری نیستند. اما اطلاعات یک ماشین به راحتی به دیگری در هر زمان و مکانی قابل انتقال است.

هوش ذاتی خلاق است، در صورتی که هوش مصنوعی بیشتر گیرنده ی دستورات است و قابلیت فهم و جذب اطلاعات در انسان ذاتی است. اما در هوش مصنوعی این اطلاعات  باید طبق دستورات خاصی به او داده شوند.
هوش انسانی باعث میشود افراد از تجربیات حسی خود مستقیم سود ببرند و چیزی فرابگیرند. اما در بسیاری از سیستم های AI در بتدا، اطلاعات جمع آوری شده، توسط سنسور ها تفسیر شده و سپس با ضوابط خاصی برای کاربران آماده میشود.

هوش ذاتی باعث میشود که افراد قادر به درک ارتباطلات میان چیزها باشد و کیفیت را احساس کند والگوها را تشخیص داده تا چگونگی آیتم های متنوع با مناسبات مشترک را توضیح دهند.

شاید مهم ترین چیز، آن است که همیشه منطق انسان قادر است از محتوای تجربیات خوداستفاده کند و از آن ها در حل مشکلات شخصی استفاده کند. برخلاف آنکه سیستم های AI عموما قدرت و نیروی خود را با تمرکز بسیار جدی به دست می آورند.

سیستم های هوش مصنوعی تجاری

توسعه و بسط ماشین هایی که از ویژگی های هوش برخوردار باشند، به وسیله ی چندین علوم و تکنیک ها از آوا شناسی گرفته تا ریاضیات تعین میشوند. برخی از مهم ترین سیستم های هوشمند عبارتند از: سیستم های حرفه ای، عملیات زبان مادری، تشخیص گفتار، سیستم های خودکار و حسی، منطق نامعلوم، محاسبات ریاضی، منطق اطلاعاتی و … . از ترکیب دو یا چند سیستم بالا به عنوان یک سیستم هوشمند چند گانه، نام برده میشود.

سیستم های خبره (expert system) : برنامه های مشاوره ای کامپیوتری هستند که تلاش میکنند تا از روش های منطقی حرفه ای برای حل مشکلات، پیروی کنند. این سیستم ها علاقه ی زیادی به سازماندهی دارند، زیرا آن ها بهره وری را افزایش داده و انجام عملیات را مخصوصا در زمینه هایی که برای انسان های حرفه ای هم بسیار مشکل است، افزایش میدهند.

در میان تمام سیستم های هوشمند سیستم های خبره، دارای کاربرد تجاری بیشتری است. زمانی که سازمانی باید تصمیم پیچیده ای بگیرد یا مشکلی را حل کند اصولا به این سیستم رجوع میکند. این سیستم، اطلاعات و تجارت خاصی در زمینه ی حل مشکلات دارد.آن ها از روش های ممکن حل مسائل، فرصت های موفقیت و هزینه هایی که یک سازمان ممکن است متضرر شود، آگاه اند. شرکت ها در مسائل متنوعی از سیستم های خبره استفاده میکنند. تعیین ارقام  و تحلیل و تجزیه ی یک استراتژی جدید و … . این سیستم ها میتوانند مشکل را به طور صحیح مشخص کرده و آن را در یک چارچوب زمانی مناسب و رضایت بخش حل کنند.

فناوری زبان مادری: به کاربران کامپیوتر ها و ماشین ها این توانایی را میدهد تا با ماشین به زبان خودشان ارتباط برقرار کنند.

تشخیص و فهم صوت: این مرحله به کاربران اجازه میدهد تا با کامپیوتر از طریق صحبت کردن ارتباط برقرار کنند. این اصطلاح گاهی برای دومین مرحله ی عملیات به کار میرود که عبارتست از تشخیص کلماتی که بیان شده اند، بدون در نظر گرفتن تفسیر و ترجمه ی لازم آن، در مرحله ی بعدی عملیات، معانی کلمات نیز تعیین و درخواست میشود که به این مرحله “فهمیدن گفتار” میگویند.

سیستم های حسی و خودکار : سیستم های حسی را با سیستم های هوشمند و حرکت های مکانیکی ترکیب میکنند، تا ماشین هایی با قابلیت های متنوع تولید کنند. این روبات ها اصولا در جوش کاری، نقاشی، تمیزکاری و کارهای دیگر استفاده میشوند. همچنین در خط های تولییدی که بسیار تکراری و یا خطرناک هستند روبات ها به کار گرفته میشوند. از روبات ها برای یافتن حرکت دادن بسته بندی اقلام در کارخانه های خودکار تجاری، استفاده میشود.

تشخیص بصری کامپیوتر: از این سیستم به عنوان یک قسمت اضافه به بعضی شکل های کامپیوتر هوشمند نام برده میشود تا اطلاعات دریافتی از ماشین های حسی را دیجیتالی کنند.

دستورالعمل های کامپیوتر های کمکی هوشمند: چندین دهه است که مورد استفاده قرار گرفته اند و اساس e-learning است و قدرت و توانایی کامپیوتر را در کارهای آموزشی ارائه میدهد.

ماشین های یادگیر: تکنیک های حل مشکلات کامپیوتری شده ی قراردادی، این ماشین ها نمیتوانند مشکلات پیچیده را حل کنند زمانی که اطلاعات و داده های خاصی را نیاز دارد. در بعضی مواقع چنین اطلاعاتی توسط سیستم های حرفه ای فراهم میشود. این ماشین به یکسری روش هایی که سعی میکند به کامپیوتر نحوه ی حل مشکلات را یاد دهد و یا به وسیله ی تجزیه و تحلیل موارد جاری و قبلی به پشتیبانی از حل مشکلات را میپردازند، رجوع کند. البته کار ساده ای نیست.

عامل هوشمند: یکی از جالب ترین کاربرد های سیستم ها ی هوشمند ظرفیت آن ها در عامل ( واسطه های ) هوشمند است که مسیری متنوع از کارهای صاحبان خود را انجام میدهند. مثل واسط های انسانی که چنین کارهایی را انجام میدهند. که بسیار در تجارت الکترونیکی مهم هستند.

در نهایت کاربردهای دیگر هوش های مصنوعی که میتوانند در چندین کاربرد دیگر مثل برنامه ریزی اتوماتیک استفاده شوند. این کار خودکار با توجه و در نظر گرفتن اطلاعات و داده های مخصوص یک برنامه نویس، برنامه های کامپیوتری مینویسد. اخیرا مترجم های خوکار صفحات وب به زبان های دیگر معمول شده اند. دیگر کاربرد میتوان از  تهییه خلاصه اخبار و ترجمه ی آن ها از یک زبان به زبان دیگر است. بعضی برنامه های کامپیوتری برای مثال، داستان هایی را در روزنامه ها و یا اسناد دیگر خصوصا آن هایی که به اینترنت دسترسی دارند، میخوانند و سپس آن ها را به زبان انگلیسی و دیگر زبان ها ی دیگر خلاصه میکنند.

به طور مختصر با عوامل هوشمندی  و سیستم های هوشمند و برخی از کاربردهایش آشنا شدیم و بررسی دقیق هریک را به مقاله های تخصصی تر بعدی موکول میکنیم.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط