شهر الکترونیک

آنچه در ادامه میخوانید:

در دنیای امروز که سرعت پیشرفت تکنولوژی به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. به طبع آن مفاهیم جدیدی وارد زندگی ما شده است. یکی از عبارت هایی که زیاد به گوشمان خورده است، واژه ی شهر الکترونیک است. گسترش روز افزون فناوری اطلاعات باعث ایجاد تغییرات زیادی در نحوه زندگی ما شده است. برخی از آن ها مفید است ولی تعدادی از آن نیز ما را با چالش هایی رو به رو خواهد کرد.

شهر الکترونیک چیست؟

مفهوم توسعه و شهرنشینی دیگر همانند گذشته فقط در ساخت و ساز های مدرن شهری خلاصه نمی شود. یکی از فاکتور های مهم توسعه در همه ی جوامع دستاورد هایی است که فناوری باعث ایجادش شده است. در این میان نباید از نقش ابزار قدرتمندی مانند اینترنت غافل بود.

اگر بخواهیم مفهوم شهر الکترونیک را به زبانی ساده بیان کنیم، عبارست از شهری که زیر ساخت های قوی چه سخت افزاری و چه نرم افزاری را به کار بگیرد، تا به صورت شبانه روزی و بی وقفه خدمات زیادی را در حوزه ها و نهاد های مختلف خصوصی،دولتی، شرکت ها، فروشگاه ها و سایر بخش های مورد نیاز را به صورت ایمن و به روز در اختیار شهروندان قرار دهد.

چه کارهایی که در شهر الکترونیک انجام می شود؟

اگر بخواهیم نمونه هایی ملموس از فعالیت هایی که در شهر الکترونیک انجام می شود را ذکر کنیم، احتمالا خیلی از آن ها برای شما آشنا است. ممکن است بار ها و بار ها از آن استفاده کرده باشید.

برای مثال برای رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما دیگر نیازی نیست به مرکز شهر یا آژانس های مسافرتی بروید. می توانید با استفاده از امکانانی که موجود است به صورت آنلاین از مراکز تفریحی و پارک های شهرتان دیدن کنید و برای آخر هفته هر یک را که مطابق با سلایق شماست انتخاب کنید. بدون آنکه نیاز به حضور برای دیدن باشد، بتوانید همه ی فضاها و امکانات را مشاهده کنید.

از حمله کارهایی که به صورت روزانه خیلی از ما انجام می دهیم، پرداخت اینترنتی قبوض، جا به جایی پول در حساب های بانکی به صورت آنلاین، خرید هر چیزی که بخواهیم از فروشگاه های اینترنتی متنوع موجود، ثبت اسناد و املاک و پیگیری یا در خواست های اداری، اطلاع از اخبار و وضعیت جوی، ترافیک، پیدا کردن خلوت ترین مسیر برای رسیدن به محل کار و مانند آن، کاریابی های آنلاین، شرکت در کلاس های آموزشی و دانشگاهی، شرکت در انتخابات به صورت آنلاین، گرفتن اطلاعات و مشاوره با پزشکان و …

مزایا و معایب شهر الکترونیک

اگر چه شهر الکترونیک مزایای زیادی برای شهروندان و محیط زیست دارد. با این حال منتقدان بسیاری هم آن را به چالش کشیده اند. برای مثال یکی از انتقاد ها این است که حضور انسان ها و روابط دوستانه را کم رنگ می کند. یکی دیگر از این انتقاد ها این است که، شاید برای همه شهروندان استفاده از این نوع خدمات که به صورت اینترنتی و الکترونیکی ارائه می شود مقدور نباشد.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط