لزوم یادگیری BPM برای مدیران و کارکنان- آی‌کن

لزوم یادگیری BPM برای مدیران و کارکنان

آنچه در ادامه میخوانید:

نیاز به آموزش مدیریت فرآیند های کسب و کار از کجا نشات گرفته است؟

کسب مهارت مدیریت فرآیندهای کسب و کار چه نقشی در کاهش خطاها و افزایش بازدهی سازمان ها دارد؟

 این سوالات و نمونه های مشابه شاید پرسش های درون ذهن شما به عنوان مدیر یا فرد تصمیم گیرنده در یک سازمان نیز باشد.

دنیای کسب و کار بی وقفه در حال پیشرفت و توسعه است و قطعا درنگ و تردید می تواند ما را از همراهی با این تغییرات باز دارد. با افزایش رقابت و کاهش سطح پذیرش خطا در بازار، کسب ‌وکارها باید سخت‌تر از همیشه تلاش کنند تا سهم بازار خود را در یک اقتصاد نامطمئن حفظ کرده و رشد دهند. در چنین شرایطی مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) می تواند نجات دهنده آن ها باشد.

هر سازمان، متشکل از فرآیندهای کسب و کار است، بنابراین ارتقا دانش پرسنل در حوزه مدیریت فرآیند، امری بسیار حیاتی خواهد بود. بر اساس استانداردهای معتبر، مدیریت فرآیندهای سازمان باید به افرادی سپرده شود که  برای باقی ماندن در این فضای رقابتی، شجاعت و درایت کافی در رهبری و هدایت تغییرات مورد نیاز را داشته باشند.

ویژگی دوره های آموزشی BPM

همه ما تجربه حضور در دوره های آموزشی ضعیف را داریم. با این حال، گاهی اوقات در دوره هایی شرکت می‌کنیم که در آن اتفاق عجیبی رخ می‌دهد: مدرس درباره موضوعی صحبت می کند که حقیقتا در سازمان ما اتفاق افتاده است و ذهنمان باز می شود. سپس، متوجه می شویم که با اشتیاق در حال یادداشت برداری هستیم. ایده های زیادی یک به یک در ذهن ما نقش می بندد که می توانند مشکلات سازمان ما را رفع نمایند.

 شرکت در دوره های آموزشی مدیریت فرآیندهای کسب و کار از جمله این موارد است. با حضور در این دوره ها، می آموزید که چگونه قوانین را در محیط کاری خود بکار گیرید و قادر به پیاده سازی ابزارهای مدیریت فرآیند در کسب و کار خود خواهید بود و از منافع آن مانند کاهش ریسک و خطاها و استفاده بهینه از منابع و نیروهای انسانی در راستای افزایش بهره وری، بهره مند می شوید.

“یادگیری مدیریت فرآیندهای کسب و کار می تواند آینده شغلی و مالی شما را تغییر دهد.” برخی از مدیران کسب و کارها، هنوز به روش های سنتی اعتقاد دارند و گمان می کنند با افزایش ظرفیت های ورودی سازمان، بسیاری از مشکلات مرتفع می گردد. اما باید این تصور را  کنار گذاشت. با ایجاد، اصلاح و بهبود فرآیندها، علیرغم امکانات و منابع محدود می توان بسیاری از مشکلات سازمان را مرتفع نمود.

رویکرد فرآیندگرا معتقد است که با بهینه سازی و ارتقا فرآیند و استراتژی ها می توان کیفیت را تضمین نمود و پاسخگوی بسیاری از نیازهای سازمان بود. حضور در دوره های آموزشی مدیریت فرآیند، بینش عمیق مورد نیاز برای تحلیل و بهینه سازی فرآیندهای کسب و کار، و همچنین تسهیل در اعمال تغییرات در سطوح مختلف سازمان را برای مدیران فراهم می نماید.

در ادامه مهم ترین دلایل مربوط به لزوم کسب دانش و مهارت در حوزه مدیریت فرآیندهای کسب  و کار را مورد بررسی قرار می دهیم.

لزوم کسب دانش و مهارت در حوزه مدیریت فرآیندهای کسب  و کار

امروزه، سازمان ها در حال تغییری عظیم از یک مدل شهودی به یک مدل دیجیتالی هستند که با پیامدهای گسترده ای همراه است. بکارگیری نیروهایی با مهارت BPM در سازمان ها و کسب و کارها، ضامن عبور موفق از این انقلاب دیجیتالی می باشد.

در چنین شرایطی، نیاز کارکنان به کسب مهارت‌های جدید BPM، توسط محققان زیادی تایید شده است، برای مثال کانی مور می‌گوید « تعداد نیروهای خبره و آموزش دیده در زمینه فرآیند بسیار اندک بوده و پاسخگوی نیاز رو به افزایش کسب و کارها نمی باشد. بنابراین سازمان ها باید آموزش کارکنان خود را با جدیت دنبال نمایند تا به متخصین آگاه و زیرک در حوزه BPM تبدیل شوند.»

این تغییر عظیم به سمت تحول دیجیتالی، همان قدر که به فناوری مربوط است، به فرهنگ نیز وابسته است، تغییر باید از بالا به پایین اعمال شود. بدون تغییر شیوه مدیریتی فعلی، نمی توان فرآیندهای جدید ایجاد شده در مدل دیجیتالی را، مدیریت نمود. اگر مدیران همچنان به بکارگیری متدولوژی های قدیمی اصرار داشته باشند، سرمایه گذاری  برای آموزش کارکنان در جهت انجام کارها به روش جدید، بی فایده خواهد بود. در عوض، وقتی همه سازمان از BPM استقبال کنند و با هم دانش خود را در این زمینه افزایش دهند، سرمایه گذاری به مراتب سودمندتری خواهند داشت.

در مسیر تحول و افزایش بهره وری سازمان قرار بگیرید

شما با کسب مهارت مدیریت فرآیند، فردی کارآمد و آگاه و بخش جداناپذیری از مسیر تحول و افزایش بهره وری سازمان به حساب خواهید آمد. شاید سازمان در حال حاضر برنامه ای برای مدیریت فرآیندهای کسب و کار خود نداشته باشد. اما با حضور در دوره های آموزشی مذکور این فرصت را خواهید داشت که به عنوان یک فرد تاثیر گذار در سازمان خود ظاهر شده و نقش شتاب دهنده کسب و کار را عهده دار شوید.در نهایت می توانید به عنوان رهبر سازمان، مسیر و چرخه مدیریت فرآیندهای کسب و کار را آغاز و هدایت نمایید.

وقتی نحوه اندیشیدن و تحلیل شما به یک مدیر فرآیندهای کسب و کار نزدیک شود، دیگر نادیده گرفتن افزونگی های دست و پاگیر و شکاف های موجود در یک فرآیند به ظاهر مدیریت شده در سازمان، برایتان ممکن نیست.

آکادمی گروه مهندسی آی کن برگزار کننده دوره های آموزشی با محوریت مدیریت فرآیندهای کسب و کار در سطوح مختلف و  با حضور مدرسین معتبر می باشد. شما با داشتن تحصیلات در حوزه های کاملا متفاوت، باز هم می توانید در این دوره ها شرکت نمایید و سازمان خود را از چالش های پیش رو نجات دهید. با ما همراه باشید

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط