معیارهای اصلی انتخاب یک نرم افزار ایده آل چیست؟- آی‌کن

معیارهای اصلی انتخاب یک نرم افزار ایده آل چیست؟

آنچه در ادامه میخوانید:

شرکتها و سازمان ها به دنبال خرید نرم افزار خوبی برای خود هستند ولی به راستی برای انتخاب یک نرم افزار ایده آل باید چه معیارهایی را رعایت کرد؟

امنیت

در انتخاب یک نرم افزار باید موارد و معیارهای زیادی را رعایت کرد. ابتدا اینکه باید به بحث امنیت آن توجه ویژه ای کرد، چرا که این روزها هک شدن و از دست رفتن اطلاعات بسیار ساده شده است از این رو باید به این نکته امنیتی توجه کرد. از این رو باید نرم افزاری را انتخاب کرد که مجوزهای لازم امنیتی را داشته باشد بدن مجوز امنیتی نباید به سراغ خرید یک نرم افزار برای شرکت رفت. با این مجوز ها است که می توان اطمینان یافت که استانداردهای جهانی نرم افزار رعایت شده است .

یکپارچگی

امروزه دیگر شرکت و سازمانی به سراغ نرم افزارهای جزیره و جدا و جدا نمی رود و همه به دنبال سیستم های یکپارچه نرم افزاری که موسوم به ERP هستند، می روند از این رو باید شرکت ها و سازمان ها به دنبال محصول نرم افزاری یکپارچه باشند با این نرم افزار یکپارچه است که واحدهایی که باید با هم مرتبط باشند می توانند به راحتی با هم متصل شوند و کارها را به خوبی و راحتی انجام دهند و از دوباره کاری ها جلوگیری کرد. از سوی دیگر همه اطلاعات شرکت و سازمان در یکجا ذخیره می شود و یک سرور می تواند پاسخگوی نیازهای شرکت باشد.

قابلیت دسترسی

اینکه نرم افزاری تحت وب باشد، مهم است . از این رو این نیاز نیز باید در نظر گرفته شود. چون تحت وب بودن نرم افزار این امکان را فراهم می کند که بتوان از راه دور نیز بتوان کارهای شرکت را انجام داد و خدمات دهی را افزایش داد.

کیفیت

یکی دیگر از معیارهایی که باید در انتخاب نرم افزار دقت شود، بحث کیفیت نرم افزار است. کیفیت نرم افزار باید کنترل شده باشد و مجوزهای لازم را نیز از بخش های مربوطه خود گرفته باشد. بدون مجوز کنترل کیفیت نباید نرم افزاری را خرید و در شرکت نصب کرد.

سرعت

برخی در خرید نرم افزار به بحث سرعت آن توجه نمی کنند درصورتی که این معیار هم بسیار مهم است. چون وقت در شرکت ها بسیار با ارزش است و در رشد شرکت ها تاثیر می گذارد اگر نرم افزار سرعت خوبی برخوردار نباشد کیفیت کار در شرکت کاهش می یابد و بهره وری آن دچار مشکل می شود.

تعداد کاربران همزمان

تعداد کاربرانی که باید از نرم افزار نیز استفاده کنند بسیار دارای اهمیت است. برخی از نرم افزارها قابلیت کار با تعداد بالای کاربران را ندارند و هنگ می کنند از این رو در خرید باید به این مورد هم توجه شود.

از سوی دیگر یک نرم افزا ر باید بتواند اولویت های شرکت را اجرا کند. اگر نرم افزاری چنین قابلیتی را نداشت باید از خرید آن خودداری کرد. در همین راستا انعطاف پذیری یک نرم افزار نیز بسیار حائز اهمیت است از این رو نرم افزار انتخابی باید دارای تنظیمات ساده ای باشد و بتوان بر اساس سلیقه سازمان آن را پیاده سازی کرد. امروزه برخی نرم‌افزارها با ابزارهایی مانند فرم ساز، گزارش ساز، طراحی مسیر گردش کار و نامه ساز، توانسته‌اند بخش عمده‌ای از نیازهای کاربران را مرتفع می کنند. از سوی دیگر باید به ظاهر نرم افزار هم توجه کرد چرا که باید دارای محیطی زیبا و کارپسند باشد و کاربر با آن احساس راحتی کند تا بهره وری کاربران افزایش یابد و به تبع آن شرکت رشد کند. در این میان نباید قیمت نرم افزار نادیده گرفته شود چون یک نرم‌افزار خوب باید توجیه اقتصادی بالایی برای سازمان باشد و با اجرای سیستم نرم‌افزاری بتوان بسیارِ از هزینه‌های فعلی که پنهان هستند را حذف کردو خدمات به مشتریان را افزایش داد.

خدمات پس از فروش نیز نباید فراموش شود یکی از ویژگی های نرم افزار خوب خدمات پس از فروش یا همان پشتیبانی است. بسیاری از شرکت‌های معتبر جهت افزایش سطح رضایت‌مندی مشتریان خود، یک خط ویژه جهت پشتیبانی در اختیار مشتریان خود قرار داده‏اند که تا ساعاتی از شب به مشتریان خود سرویس ارائه دهند. این موضوع نشان از آن دارد که شرکت تولیدکننده نرم‌افزار، برای مشتریان خود اهمیت ویژه‌ای قائل است. البته در این میان نباید آموزش را نیز نادیده گرفت چون بدون آموزش امکان افزایش بهره وری در شرکت ممکن نمی شود.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط