DMAIC رویکردی ساختار یافته برای ایجاد بهبود در کسب و کار- آی‌کن

DMAIC رویکردی ساختار یافته برای ایجاد بهبود در کسب و کار

آنچه در ادامه میخوانید:

کسب و کارها برای افزایش درآمد و سود، افزایش بهره وری و توسعه کار خود نیاز به رفع مشکلات موجود در کسب وکار خود دارند و می دانند تا مشکلات رفع نشود نمی تواند انتظار پیشرفت داشت و با رقیبان سرسخت رقابت کرد. در همین راستا صاحبان کسب و کار به دنبال روش های علمی برای رفع نقص ها، مشکلات و معضلات خود هستند تا بتوانند ار رقبا پیشی بگیرند. یکی از این روش ها DMAIC است .DMAIC یک روش بهبود فرایند برای افزایش کیفیت و کاهش نقص ها در هر فرایند است. یک فرایند ۵ مرحله ای که امکان می دهد به طور موثر پروژه ها روند بهبود را مدیریت کرده و طی کنند. در مرحله تعریف سعی می شود تا با تغییر عملکرد فعلی نسبت به آنچه از طرح انتظار می رود، مشکل را درک کرد. در اندازه گیری یک نقشه پردازش دقیق ایجاد و اطلاعات خاص جمع آوری می شود و روشی را برا ی انجام فرایند تعیین می کند. هدف از تجزیه و تحلیل هم کشف علل واقعی از مشکل و روند عملکرد است.

بهبود مراحل کسب و کار

در مرحله بهبود راه حل هایی که با علت های کشف شده مقابله می کند و علل و مشکلات را حل و رفع می کند. البته اول آزمایش و سپس پیاده سازی می شود. از طریق مرحله کنترل نیز اطمینان حاصل می شود که دستاورها به سمت مرحله بهبود حرکت می کند. DMAIC چندین مزیت دارد اول اینکه یک رویکرد ساختار یافته است، چرا که قبل از تلاش یا اجرای هرگونه پیشرفت، یک فرایند را به دقت تحلیل می کند. یکی از دلایل عمده کسب و کارها در اجرای موفقیت آمیز این است که کسب و کار قبل از اجرای بهبود انجام شده، آن را کنترل می کند چرا که اگر طرح مورد نظر به موفقیت و بهبود نیانجامد می تواند منجر به ناتوانی در بهبود مناسب شده و سیستم را بدتر کند. DMAIC یک نقشه راه است برای عملی کردن راه حل ها برای بهبود در کسب وکار. این امر به کسب و کار کمک می کند تا از ابتدا تا انتها مراحل کار و تولید و کسب و کار مشکلات را کاهش دهد. DMAIC از یک رویکرد تحلیلی پشتیبانی می کند و اجازه می دهد کسب و کار از داده های جمع آوری شده، استفاده کند و این به کسب و کار اطمینان می دهد که بایدکسب وکار حفظ شود و اجازه می دهد تا یک کسب و کار برای ارزیابی پیشرفت برای مشکلات پیچیده راه حل و پاسخ مناسبی بیاید.

روش موثر برای مدیریت ساختاریافته کسب و کار

چرخه بهبود یک روش موثر برای مدیریت ساختاریافته است و با تاکید بر اندازه گیری و تجزیه و تحلیل کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که فرصت های بهبود به گونه ای اجرا می شود تا مثبت ترین تاثیر را داشته باشد و به سازمان ها کمک می کند تا برای بهبود تلاش کنند. یکی از ویژگی های کلیدی ارائه فرصت برای ایجاد چرخه بهبود است. چرخه بهبود نیز زمانی آغاز می شود که فرصتی برای بهبود باشد. با DMAIC هر زمان یک فرصت را برای بهبود پیشنها می دهد. از سوی دیگر موجب گردش کار فعال می شود . باید حرکت در این مسیر حفظ شود و اطمینان حاصل شود که هیچ وظیفه ای مسیر انتقادی از دست نرفته است. این ابزار بهبود را سرعت می دهد و نشان می دهد که چرخه هایی برای تاثیر سریعتر و کوتاهتر، افزایش ارتباطات، دید پاسخگویی، راه حل نرم افزاری بین مراحل دو چرخه بهبود وجود دارد.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط