RUP چیست؟

آنچه در ادامه میخوانید:

یکی از فرایند های تولید و توسعه ی نرم افزار، (Rational Unified Process) یا همان RUP می باشد. این متدولوژی حدود 20 سال پیش توسط شرکت Rational که در زمینه ی تولیدات نرم افزاری صاحب نام است، ارائه شد. زیرا با پیشرفته تر و پیچیده تر شدن نرم افزار ها دیگر روش های سنتی به طور کامل پاسخ گوی نیاز های روز نبودند. پس نیاز به معماری های نوین در این عرصه بود.

مفهوم RUP

 تمامی متد های تولید نرم افزار بر سه اصل زمان، کیفیت و هزینه استوارند. ینی تولید یا توسعه ی محصولی با کیفیت در زمان مشخص و با هزینه ی از قبل تعیین شده. RUP یک فرآیند مهندسی نرم‌افزار است که دارای روش نظام ‌مند برای تخصیص کارها و مسئولیت ها در یک تیم توسعه نرم‌افزار می‌باشد و هدف آن تولید نرم‌افزار با کیفیت بالاست که نیازهای کاربران نهایی را توسط یک برنامه در مدت زمان مشخص و با بودجه قابل پیش‌ بینی تأمین نماید.

فاز های متدولوژی RUP

تولید یک محصول نرم افزاری در RUP شامل چهار فاز است. البته میزان استفاده از نیروی انسانی و زمان صرف شده در هر فاز متفاوت است.

فاز اول Inception : این فاز چه در توسعه و چه در تولید نرم افزار اهمیت ویژه ای دارد. شامل به دست آوردن دید عملیاتی، امکان سنجی، بررسی نیازمندی ها و بدست‌ آوردن محدوده نرم‌افزاری پروژه و محدودیت‌های آن است.

فاز دوم Elaboration : در این بخش ما اطمینان حاصل می کنیم که معماری، نیازمندی‌ها و طرح ‌ها به اندازه‌ی كافی پایدارند و ریسك‌ها به اندازه‌ی كافی كاهش یافته‌اند. به طوری که بتوان هزینه و زمان‌ بندی لازم برای تكمیل تولید را پیش ‌بینی كرد.

فاز سوم Construction : فاز ساخت در واقع به نوعی یك فرآیند ساخت است كه در آن تأكید بر مدیریت منابع و كنترل عملیات به منظور بهینه ‌سازی هزینه‌ها، زمان‌بندی‌ها و كیفیت است. به علاوه شامل كامل كردن تحلیل، طراحی، تولید و تست كارآیی مورد نیاز نیز هست.

فاز چهارم Transition : در این فاز بخش زیادی از تمرکز بر این است كه تضمین نماید نرم‌افزار برای كاربران نهایی آماده شده است یا خیر. همچنین این فاز می‌تواند به چندین تكرار تقسیم شود، و شامل تست كردن محصول برای آماده‌سازی جهت انتشار و ایجاد تنظیمات كوچك بر اساس بازخورد كاربران باشد.

آیا RUP یک فرایند یک پارچه است؟

یکی از ویژگی های بسیار مثبت آر یو پی این است که می توانیم چارچوب آن را بر حسب نیاز برای سازمان و کسب و کار خودمان بومی کنیم. این متدولوژی چابک در واقع ترکیبی از سه متدولوژی دیگر به نام های Booch، OMT و OSE است. از مفاهیمی مانند کلاس و آبجکت به صورت استاندار شده و یکسان استفاده می کند، زیرا از UML در کارهای خود استفاده می‌کند. در مجموع یک فرایند یکپارچه است.

کارکرد هایی که بر محبوبیت RUP افزوده است

نرم افزار RUP را به دلیل انعطاف پذیری مناسبش در انواع سازمان ها با ابعاد کوچک یا بزرگ و در هر نوع پروژه ای می توان استفاده کرد. با توجه به پروژه نقش ها را تعریف می کند، وظایف را بر حسب صلاحیت ها به هر بخش محول می کند و تمام این موارد را با استفاده از ابزارهایی مثل نمودار، گزارش، کد و … به نحو احسن اداره می کند.

از جمله مواردی که این چارچوب تولید و توسعه ی نرم افزار در اختیارتان می گذارد، شما را قادر می سازد به صورت مداوم مدیریت و بازبینی ها ی لازم طی اجرای همه ی فرایند ها را انجام دهید. افزون بر این چون مبتنی بر معماری توسعه ی اجزا است، به صورت مکرر کیفیت، زمان، بودجه و سایر موارد را در هر تکرار یا هر فرایند جزئی، مورد بازبینی قرار می دهد.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط