۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ اخبار آی کن۰ نظر
مقدمه ای بر رایانش ابری Cloud Computing – قسمت اول

مقدمه ای بر رایانش ابری Cloud Computing - قسمت اول

اگر بخواهم در ابتدای بحث و قبل از وارد شدن به موضوع به صورت دقیق، یک تصویر ذهنی را در شما به وجود بیاورم تا ذهن شما را با مفهوم پردازش ابری آشنا کنم، توجه شما را به چند مثال از کارهایی که ما در طول روز بارها و بدون اینکه بدانیم این هم، استفاده ای هرچند کوچک از این تکنولوژی است معطوف میکنم، به عنوان نمونه برنامه های کاربردی تجاری آنلاین که از طریق مرور گر وب و یا نرم افزار دیگر به کاربران عرضه می شوند، پرداخت های آنلاین به جای سیستم های سنتی پرداخت که همه ی ما بارها از این موارد استفاده کرده ایم را می توان برشمرد.

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری، مدل رایانشی بر پایه شبکه های کامپیوتری مانند اینترنت است که الگوی تازه ای را برای عرضه، مصرف و خدمات رایانشی با به کارگیری شبکه ارائه می کند. کاربر معمولی از پشت صحنه و چگونگی عملکرد آن اطلاع دقیقی ندارد و به اصطلاح از دید کاربر شفاف می باشد و چیزی که برای کاربران از درجه اهمیت بالایی برخوردار است تامین معیار کیفیت سرویس از سوی شرکت ارایه دهنده این تکنولوژی است.

 

در نتیجه امروزه مفهومی با عنوان پردازش ابری (Cloud Computing) مورد استفاده و استقبال همگان قرار گرفته که کمپانی های بزرگ در زمینه اینترنت با این تئوری به جای ذخیره و پردازش بر روی سیستم های شخصی، بر روی سرور های آن ها انجام می شود و به این ترتیب سهولت در دسترسی در هر مکان و زمان و به هر اندازه و بر حسب نیاز کاربر با دریافت هزینه آن در اختیارش قرار می گیرد. در واقع با این تکنولوژی بستر اینترنت جایگزین سخت افزار و نرم افزار شده است. به بیان دیگر پردازش ابری باعث شده است که نگهداری و دسترسی به داده ها و برنامه ها به جای اینکه فقط به رایانه ی شما محدود باشند در سرتا سر بستر اینترنت در دسترس قرار بگیرد. و می توان اینچنین بیان کرد که کلود استعاره ای از اینترنت و هم شامل مخفی بودن پیچیدگی ها و جزئیات عملکرد هسته ی آن از دید کاربر در درون یک ابر است.

متخصصان این حوزه بر این باورند که پردازش ابری، فرایند ها را در حوزه فناوری اطلاعات دگرگون خواهد کرد. که در آینده نزدیک بدون داشتن Memory، Storage، CPU، OS و Application در محل زندگی خود و تنها از طریق گرفتن اشتراک از مراکز ارائه دهنده سرویس های CLOUD تمامی زیر ساخت ها، سیستم عامل ها سخت افزار ها و نرم افزارهای مورد نیاز کاربرارن به عنوان سرویس ارایه می شود و امکان استفاده آسان در کمترین زمان و حداقل هزینه مسیر خواهد بود.

تاریخچه مختصری از رایانش ابری

اگر بخواهم تاریخچه مختصری از پردازش ابری به شما ارائه دهم، میتوانم این گونه بگویم رایانش ابری در ابتدا به صورت اشتراک زمانی به این معنی که منابع مختلف رایانه ها میان چند کاربر با استفاده از تکنیک های چند برنامه ای و چند وظیفه ای به اشتراک گذاشته می شوند که اولین بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفت که به دلیل اندازه بزرگ و قیمت بالای رایانه های مرکزی و ابر کامپیوتر ها امکان خرید و استفاده برای هر کاربر معمولی وجود نداشت، در نتیجه با این روش چند کاربر به یک ابر کامپیوتر متصل شده و به طور مشترک از خدمات آن استفاده می کردند. در دهه ۱۹۷۰ ایده ماشین های مجازی مطرح شد که امکان استفاده از چند محیط محاسباتی روی یک محیط فیزیکی واحد را امکان پذیر ساخت. در دهه ۱۹۹۰ شرکت های مخابراتی امکان دسترسی به ارتباطات مجازی سازی شده را میسر ساختند. در سال ۲۰۰۲ شرکت آمازون وب سرویس خود را ایجاد کرد که نقش مهمی در گسترش پردازش ابری ایفا کرد و در همان سال شرکت گوگل با ارائه سرویس گوگل داکس خدمات ابری را به سطح عمومی عموم جامعه آورد. از آن پس شرکت های مختلفی خدمات متنوع و گسترده ای را در این زمینه فراهم کردند و کاربران بسیاری نیز از آن ها استفاده نمودند.

0 0 آرا
رتبه بندی متن
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات