9 آگوست 2017 آموزش کاربردی0 نظر
Composer چیست؟

Composer چیست؟

Composer ابزاری است که نیازمندی‌های یک پروژه‌ی php را مدیریت می‌کند.
بررسی به‌روزبودن، تمامی کتابخانه‌های مورد نیاز برای یک پروژه و به‌روزرسانی آن‌ها کاری دشوار و زمان‌بر است. با استفاده از نرم‌افزار Composer این کار به سادگی قابل انجام خواهد بود.

با استفاده از کامپوزر، در هنگام برنامه‌نویسی و طراحی سایت با php، به رورزرسانی نیازمندی‌ها و در نتیجه دستیابی به کارایی، امکانات و امنیت بیشتر آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود.

اغلب فریم‌ورک‌های php از جمله لاراول برای به روزرسانی‌های خود از Composer استفاده می‌کنند.

شیوه‌ی کارکرد کامپوزر

برای استفاده از کامپوزر لازم است تا فهرست کتابخانه‌های مورد نیاز برای پروژه‌ی خود را در فایلی با نام composer.json در کنار فایل‌های اصلی پروژه‌ی خود ایجاد کنید. این فایل حاوی متغیرهای لازم از جمله نام و نگارش کتابخانه‌های مورد نیاز پروژه‌ی شما خواهد بود.
پس از دریافت و نصب Composer با فراخوانی دستور composer install در خط فرمان، این فایل خوانده می‌شود و تمام کتابخانه‌های ثبت شده در آن به شاخه‌ی vendor در کنار فایل اصلی منتقل می‌شوند.
برای به‌روزرسانی کتابخانه‌های مورد نظر، فراخوانی دستور composer update این عملیات را به انجام خواهد رساند.

برنامه نویسی گروهی با استفاده از کامپوزر

علاوه بر دو فایل composer.json و شاخه‌ی vendor یک فایل دیگر به نام composer.lock هم در کنار آن‌ها ساخته می‌شود. این فایل فهرست کتابخانه‌های دریافت شده و نصب شده را در خود نگهداری می‌کند.
مورد استفاده‌ی آن در هنگام کار گروهی است. با کمک این فهرست، هر یکی از اعضای تیم که دستور composer install را فراخوانی کنند، دقیقا نگارش‌های یکسانی از کتابخانه‌ها را دریافت خواهند کرد. و با این کار از ناهماهنگی‌های احتمالی در نگارش‌های مختلف کتابخانه‌ها پیش‌گیری خواهد شد.
مدیر پروژه در زمان‌های مشخص، از دستور composer update و اعضای تیم از دستور composer install استفاده خواهند کرد.
برای استفاده از کتابخانه‌های دریافت شده، کافی است تا فایل vendor/autoload.php در پروژه include شود. مدیریت درج و فراخوانی کلاس‌های موجود در این کتابخانه‌ها از این پس توسط composer به انجام خواهد رسید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *