22 آگوست 2020 اخبار کرونا0 نظر
کرونا و روز پزشک

این روزها جامعه پزشکی و کادر درمانی بیمارستان‌ها شرایط سخت و دشواری را برای مبارزه با بیماری کرونا سپری می‌کنند. جامعه برای بیرون کشیدن خود از شرایط رکود اقتصادی ناشی از کرونا و کاهش خسارات وارد آمده بر مشاغل و کسب و کار به شدت در حال تلاش اما همچنان با کرونا درگیر است. آمار نگران‌کننده بیماری کرونا فعالیت جامعه پزشکی را افزایش داده و علم رغم ضربات وارد آمده بر این جامعه هنوز هم با انگیزه در حال تلاش و از خودگذشتگی هستند. تلاش جامعه پزشکی در کلام نمی‌گنجد. جاییکه پزشکان، پرستاران، بهیاران و تمامی کادر زحمتکش بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با تمام قوا در حال ارائه خدمات به بیماران هستند.

بازگشت به شرایط اقتصادی قبل از کرونا قطعا تلاش فعالان حوزه اقتصادی را می‌طلبد اما نباید از این مورد غافل شد که رعایت پروتکل‌ها به صورت منظم و در همه احوال بیشترین کمکی است که ما می‌توانیم به جامعه پزشکان کشور و بویژه کادر بیمارستانی کرده باشیم. البته این موضوع صرفا مربوط به اوضاع کرونا در کشور ما نیست و کادر پزشکی و درمانی سراسر دنیا با درصدهای مختلف درگیر این جریان هستند. اما امروزدر چه شرایطی به روز پزشک رسیده‌ایم. شرایطی که بیش از 160 پزشکی که امروز باید پیام تبریک از دوستان دریافت می‌کردند اکنون در میان ما نیستند و باید یادشان گرامی داشته شود. شهدای جامعه پزشکی پیام‌های ارزشمندی را برای ما ایجاد کردند. آنها فداکاری و ایثار را در اوج دانایی به نمایش گذاشتند. در کنار بیماران شبانه روز ماندند تا ثابت کنند که تا آخرین لحظه جان هموطنانشان برایشان مهم است. تا ثبت کنند بیهوده قسم نخورده‌اند و به تمام تعهدات خود پایبند هستند. در راستای بزرگداشت روز پزشک به نقل از خبرگزاری ایسنا فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی خطاب به وزیر بهداشت، روز پزشک را فرصت قدردانی از زحمت کادر درمان و پزشکان برای مبارزه با ویروس کرونا دانست. همچنین برگرفته از سایت ایسنا دکتر علیرضا زالی پزشک و متخصص جراحی مغز و اعصاب که سابقه ریاست سازمان نظام پزشکی را نیز در کارنامه دارد، در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه امسال یک جایگاه کاملاً متفاوت برای جامعه پزشکی ترسیم شده است، اظهار کرد:‌ امروز ارتقای جایگاه اجتماعی و سرمایه افزون شده اجتماعی جامعه پزشکی حالت ممتاز و بی بدیلی دارد که تقریبا با هیچ سالی قابل مقایسه نیست.

زالی با برشمردن تفاوت‌های روز پزشک امسال نسبت به سال‌های گذشته، عنوان کرد: امسال نیز طبق روال معمول جامعه پزشکی کشور روز اول شهریور به استقبال روز پزشک خواهد رفت، ولی طبیعتا امسال روز پزشک حال و هوای کاملاً متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته دارد، هرساله سازمان‌ها و ارگان‌های متولی مراسم روز پزشک را به صورت جمعی و با هدف بزرگداشت مقام پزشکان و تقدیر و تشویق پزشکان نمونه و سایر ارکان پزشکی کشور برگزار می‌کردند که طبیعتا امسال با توجه به شرایط حاکم در کشور و در کل جهان مبنی بر شیوع عالم‌گیر پاندمی کووید 19، این مراسم به اشکال دیگر و متفاوت با سال‌های گذشته برگزار خواهد شد.

وی افزود: اما فلسفه روز پزشک تغییر نخواهد کرد و اگرچه همه روزها متعلق به جامعه سپیدپوش پزشکی است، اما روز پزشک به این دلیل به عنوان یک مناسبت نمادین در تقویم ملی ایرانیان جای گرفته که در وهله اول جنبه وجه التفات عمومی به جامعه پزشکی در سایه این روز شکل گرفته و قدرشناسی آحاد ملی، شهروندی، اجرایی و تصمیم‌گیری در کشور نسبت به جامعه پزشکی در این روز با نگاهی متفاوت تر دنبال می‌شود. همچنین به بهانه روز پزشک ضمن قدرشناسی و تکریم جامعه پزشکی، فرصتی ایجاد می‌شود تا بتوان نسبت به برخی ناملایمت ها، کم‌مهری‌ها، غفلت‌ها و مواردی از این قبیل که معمولاً در طول سال منجر به تکدر خاطر عمومی جامعه پزشکی می‌شود، به دلجویی و استمالت این قشر خدوم جامعه پرداخت.

وی با اشاره به شرایط متفاوت امسال با توجه به شیوع بیماری کووید 19، ادامه داد: البته امسال در شرایطی به استقبال روز پزشک می‌رویم که جامعه پزشکی کشور در بالاترین و ممتازترین شرایط سرمایه اجتماعی خود به سر می‌برد؛ سرمایه اجتماعی انباشت شده‌ای که رهین نگاه مهرورزانه آحاد مردم است.

این پزشک و جراح مغز و اعصاب با بیان اینکه مردم احساس می‌کنند جامعه پزشکی در سخت‌ترین شرایط بحرانی یعنی عالم‌گیری پاندمی کرونا در کنار آنها هستند، عنوان کرد:‌ اعتماد عمومی نسبت به جامعه پزشکی، امسال به شکل چشم‌گیری نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا کرده، البته طی سال‌های گذشته نیز جامعه خدوم پزشکی جایگاه اجتماعی ممتاز و مورد وثوقی در سطح جامعه داشته است.

زالی در ادامه اذعان داشت:‌ اگرچه قبل از اینکه کشورها مورد تاخت و تاز سهمگین این ویروس منحوس قرار گیرند، طبیعتاً جامعه پزشکی با گلایه‌هایی در خصوص نحوه پرداخت‌ها، مطالبات تعویقی، مشکلات موجود در بسیاری از وضعیت‌های پرداختی و استخدامی،‌ اشکالات در اشتغال مستمر جامعه پزشکی و فقدان جنبه‌های امنیت شغلی روبرو بوده، با این حال از همان روزهای آغازین شیوع کرونا، جامعه پزشکی هرچند تکدر خاطرهایی داشت، اما جانانه وارد میدان شده و تلاش کرد تا با افزایش کار مستمر و ارتقای ظرفیت‌های کاری در مقابل این بیماری ایستادگی کند.
برگرفته شده از نوشتاری از سایت های خبری مهر و ایسنا

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *