T-SQL چیست؟

قبل از وارد شدن به بحث T-SQL ، ابتدا چند خطی راجع به زبان پرس و جو نویسی SQL – Structed Query Language توضیح می دهیم. اس کیو ال به عنوان رایج ترین زبان رابطه ای به شمار می رود. در اوایل دهه 70 میلادی توسط شرکت IBM ارائه شد. اگر بخواهیم به یکی از مهم ترین ویژگی های ماهیتی آن اشاره کنیم، این زبان به صورت پایه ای یک زبان توصیفی است.. به بیان دیگر ماموریت اصلی SQL توصیف پرس و جو هاست؛ بنابراین یک زبان پرس و جو نویسی است نه یک زبان برنامه نویسی. همچنین زبان SQL بر اساس تئوری جبر رابطه ای طراحی و پیاده سازی شده است. سیستم های پایگاه داده ای رابطه ای (Relational Database Management System) مختلفی وجود دارند. از بین ها می توان به oracle, My SQL, Microsoft SQL server و … اشاره کرد. اساس همه ی آن ها بر پایه جدول و رابطه است. تمایز بین آن ها این است که هر یک از آن ها از زبانی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند، که مختص همان RDMS است. یکی از مهم ترین آن زبان ها T-SQL است.

 

تعریف T-SQL

T-SQL ، مجموعه ای از توسعه و گسترش های برنامه نویسی است، که توسط مایکروسافت و سایبیس انجام شد. تعدادی ویژگی را به همان زبان پرس و جو نویسی ساخت یافته (SQL) اضافه کرد. این تغییرات شامل کنترل تراکنش ها، استثنا ها و مدیریت خطاها، همچنین قرار دادن پردازش ها و تعریف متغیر ها می باشد.

 

دستورات T-SQL

تمامی اپلیکیشن هایی که با اس کیو ال سرور، در ارتباط هستند با دستورات تی – اس کیو ال نیز سازگار می باشند. کوئری های T-SQL شامل انتخاب ستون ها، انتخاب عبارات، اعمال محدودیت بر ستون ها و سطر ها، محدود کردن ردیف ها و تغییر دادن و اصلاح کردن متغیر ها یا شرایط جست و جو ها است. شناسه ها و علامات تی- اس کیو ال، در تمامی پایگاه داده، سرور و المان های SQL استفاده می شوند. تمامی این شناسه ها باید دارای نام اختصاصی باشند، تا در تمام مراحل ایجاد و استفاده از آن در پایگاه داده قابل شناسایی باشند.

 

تمایز بین T-SQL و MYSQL چیست؟

تی – اس کیو ال، یک زبان برنامه نویسی برای محصولات مایکروسافت اس کیو ال سرور است. به خودی خود نوعی توسعه برایSQL است تا از کد های رویه ای پشتیبانی کند. در کنار کوئری های مرسوم امکانات فوق العاده ای را در اختیار کاربران قرار می دهد. برای مثال شما قادر خواهید بود متغیر تعریف کنید، از شروط پرش و انشعاب نیز به سادگی استفاده نمایید. با T-SQL شما می توانید توابع و رویه های ذخیره سازی بنویسید، که درون اس کیو ال سرور اجرا می شوند. همچنین می توان تمام پایگاه داده منطقی را درون سرور پایگاه داده قرار دهید، به این ترتیب اطلاعات schema (شمای پایگاه داده) برای کاربران مخفی می ماند.

  • برخی از ویژگی های T-SQL
  • استفاده از زبان برنامه نویسی رویه ای برای برقراری ارتباط با پایگاه داده
  • داشتن متغیر های محلی
  • پشتیبانی گسترده از توابع مختلف برای پردازش های رشته ای، پردازش های شامل تاریخ و ریاضیات و ….
  • سازگاری زیاد در پس تغییراتی که پس از انجام عملیات DELETE و UPDATE در پایگاه داده ایجاد می شود.
  • افزایش قابلیت برنامه نویسی برای جا دادن دستورات و برنامه نویسی منطقی در پایگاه داده

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *