28 نوامبر 2017 اخبار آی کن0 نظر
حسابداری تعهدی چیست؟

حسابداری تعهدی چیست؟

حسابداری تعهدی ، نرم افزار حسابداری ، حسابداری ، سیستم حسابداری ، حسابداری نوین

حتما در سازمان ها، شرکت های خصوصی و دولتی نام «حسابداری تعهدی» (Accrual Accounting) را شنیده اید. به راستی این نوع روش حسابداری چگونه روشی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت «حسابداری تعهدی» یک روشی است که عملکرد و موقعیت یک شرکت در وقایع اقتصادی؛ صرفنظر از معاملات نقدی را به رسمیت می شناسد. ایده کلی نیز به این صورت است که رویدادهای اقتصادی را به همراه تطبیق درآمد و هزینه که در زمان انجام معامله رخ می دهد را به رسمیت می شناسد نه صرفا در زمانی که دریافت و پرداخت صورت می گیرد، به عبارتی کار اصلی همان تطبیق درآمد با هزینه است.
این روش حسابداری نوین (تعهدی) به شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی اجازه می دهد که پول های ورودی و خروجی شرکت و سازمان ها با پول های ورودی و خروجی آینده شرکت ها و سازمان ها با هم ترکیب شود و تصویر درستی از وضعیت فعلی شرکت بدست آید.
حسابداری تعهدی به عنوان یک حسابداری استاندارد محسوب می شود. این روش تصویری دقیق از موقعیت فعلی شرکت را فراهم می کند و این دقیقا نقطه مقابل حسابداری نقدی است که تنها معاملاتی را به رسمیت می شناسد که در آنجا پول نقد مبادله شده است.

حسابداری تعهدی ، نرم افزار حسابداری ، حسابداری ، سیستم حسابداری ، حسابداری نوین

اما چرا در دنیای مدرن کنونی به استفاده از روش حسابداری تعهدی توصیه می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که معاملات تجاری دنیای کنونی بسیار افزایش یافته و داری پیچیدگی های زیادی شده است و از سوی دیگر نیاز است که اطلاعات مالی که روز به روز افزایش می یابد به صورت دقیق در جایی ثبت شود.
روش حسابداری تعهدی امکان فروش اعتباری و پروژه ای را فراهم می کند بنابراین درآمدی که در آینده به حساب شرکت واریز خواهد شد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد از این رو بسیار منطقی است که رویدادهایی مانند فروش اعتباری و … در گزارش های مالی یک دوره مشابه که در معاملات رخ می دهد نیز منعکس شود.
برای درک بهتر این سیستم حسابداری مثالی می زنیم. وقتی یک شرکتی یک دستگاه تلویزیون را به یک مشتری می فروشد، معمولا مشتری پول کالای خریداری شده را یا به صورت نقدی می پردازد و یا به صورت اعتباری و یا تعهدی. ولی بحث اینجا است که وقتی مشتری پول یک دستگاه تلویزیون را به صورت نقدی پرداخت می کند، برای شرکت مربوطه درآمد محسوب می شود ولی اگر تلویزیون به صورت اعتباری فروخته شود این درآمد برای شرکت شناخته نمی شود تا وقتی که موعد پرداخت برسد و حال می تواند موعد پرداخت پول کالا بعد از یک ماه، چند ماه و یک سال باشد. به عبارتی چون پول کالا هنوز دریافت نشده است بنابراین در درآمد حاصله شرکت به حساب نمی آید ولی در هر صورت درآمد حاصل از کالای فروخته شده به حساب شرکت واریز و نقد خواهد شد از این رو حسابداری تعهدی می تواند این نوع درآمد ها را نیز به رسمیت بشناسد. به عبارتی اگرچه فروش صورت گرفته است ولی هنوز پول در بانک شرکت نیست اما فروش و درآمد حاصله از آن به رسمیت شناخته می شود و در حسابداری به عنوان حساب های دریافتی رزرو شده به حساب می آید و درآمد افزایش می یابد.
حال اگر در شرکت و سازمان خود همچنان اسناد را بصورت نقدي ثبت مي کنيد پيشنهاد داريم نرم افزارهاي مطمئن و قابل اعتماد در اين حوزه مانند حسابداری تعهدی آی کن را جايگزين سيستم حسابداري فعلي کنيد. نرم افزار حسابداری تعهدی «آی کن» این امکان را به شرکت و سازمان شما می دهد تا اسناد مالی خود را بر مبنای تعهدی و نقدی آن هم به صورت همزمان ثبت نماييد.

معرفي ساير محصولات آي كن:

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *