سامانه ESB یا گذرگاه سرویس سازمانی چیست؟ - گروه مهندسی آی‌کن

مفهوم سامانه ESB چیست؟

آنچه در ادامه میخوانید:

در هر سازمانی، انتقال داده بین چندین سیستم برای دستیابی به کارایی بالاتر، بسیار مهم و حیاتی است. سازمان‌ها تمایل دارند با به‌کارگیری سامانه ESB، همه سیستم‌ها در حوزه کسب‌وکارشان را به طور کارآمد با یکدیگر یکپارچه کنند تا برای برنامه‌های مختلف این امکان را فراهم کنند ضمن به اشتراک گذاشتن داده‌ها، با یکدیگر همکاری و هماهنگی داشته باشند تا اهداف سازمان برآورده شود. در حالت ایده‌آل، یک گذرگاه سرویس سازمانی، برای تسهیل فرایندها و انعطاف‌پذیری بیشتر داده‌ها را از برنامه‌ای به برنامه دیگر بدون در نظر گرفتن زبان آن‌ها، منتقل می‌کند.

ESB چیست؟

ESB مخفف Enterprise Service Bus است و یک پلتفرم نرم ‌افزاری است که برای اتصال برنامه‌ها و سرویس‌های مختلف در یک سازمان استفاده می‌شود و روشی یکپارچه برای انتقال داده‌ها بین آن‌ها ارائه می‌دهد.

امروزه سامانه ESB به یک راه حل برجسته در جهت ادغام و انتقال داده برای سازمان‌های بزرگ تبدیل شده است؛ به ویژه برای یکپارچه سازی سیستم‌های قدیمی و برنامه‌های کاربردی در یک معماری بسیار پیچیده سرویس‌گرا (SOA). به بیان ساده‌تر، گذرگاه خدمات سازمانی (ESB)  یک الگوی معماری نرم افزاری است که از تبادل داده بین برنامه‌های کاربردی متفاوت پشتیبانی می‌کند. سازمان‌های بزرگ با چندین برنامه نرم افزاری که با استفاده از مدل‌های مختلف داده، پروتکل‌ها و محدودیت‌های امنیتی، عملکردهای مختلفی انجام می‌دهند، از متقاضیان سامانه ESB هستند.

اهمیت و کاربردهای سامانه گذرگاه سرویس سازمانی ESB

بیایید نگاهی دقیق‌تر به چگونگی عملکرد سامانه ESB در بهبود همکاری در یک سازمان بیندازیم. در یک سازمان معمولی، بخش‌های مختلف اغلب به برنامه‌ها و سیستم‌های متنوعی برای انجام وظایف خود متکی هستند و برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در سازمان، نیاز به یک نرم افزار یکپارچه ساز دارند که سیستم‌های مختلف را به هم مرتبط کند. به عنوان مثال، بخش فروش ممکن است از یک سیستم CRM استفاده کند، در حالی که بخش مالی از یک سیستم ERP استفاده می‌کند. بدون وجود گذرگاه سرویس سازمانی، این بخش‌ها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ارتباط مؤثر با یکدیگر به مشکل برخواهند خورد.

در حالی که با وجود یک سامانه ESB، سیستم های CRM و ERP سازمان ها می‌توانند به طور یکپارچه داده‌ها را مبادله کنند و موقعیت همکاری موثر بخش‌های فروش و مالی را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، هنگامی که یک فروشنده، معامله‌ای را در سیستم CRM ثبت می‌کند، گذرگاه سرویس سازمانی می‌تواند به طور خودکار سیستم ERP بخش مالی را با اطلاعات لازم، مانند جزئیات مشتری و مبلغ سفارش، به‌روز نماید. این یکپارچگی، نیاز به ورود دستی داده‌ها را برطرف و تضمین می‌کند که هر دو بخش به آخرین و دقیق‌ترین اطلاعات لحظه‌ای دسترسی دارند.

علاوه بر این، یک سامانه ESB با ارائه روشی استاندارد و سازگار برای یکپارچه‌سازی برنامه‌ها و سیستم‌ها، تبادل داده‌های پیشرفته را ممکن می‌سازد و با پوشش پیچیدگی‌های اساسی فناوری‌ها و پروتکل‌های مختلف، امکان برقراری ارتباط بین برنامه‌ها و سیستم‌های مختلف با استفاده از یک زبان مشترک را میسر می نماید. این استانداردسازی، فرایند یکپارچه‌سازی را ساده نموده و اطمینان می‌دهد که داده‌ها می‌توانند کامل و پیوسته، بدون توجه به فناوری‌ها یا پروتکل‌های مورد استفاده توسط برنامه‌ها و سیستم‌ها، مبادله شوند.

عناصر و ساختار اساسی سامانه ESB

 • قابلیت همکاری و یکپارچگی:
  وظیفه اصلی سامانه ESB تسهیل قابلیت همکاری و یکپارچگی است. زیرساخت ESB، سیستم‌های متفاوت را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و داده‌ها را مبادله کنند، مخزن داده‌ها را تجزیه کرده و جریان اطلاعات را در سراسر سازمان تقویت کنند.
 • مقیاس پذیری:
  در چشم انداز کسب و کار پویای امروزی، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بسیار مهم است. سامانه ESB برای رسیدگی به حجم روزافزون داده‌ها و پاسخگویی به نیازهای در حال تغییر کسب و کار با ارائه زیرساخت مقیاس پذیر و قابلیت‌های یکپارچه سازی انعطاف پذیر طراحی شده است.
 • امنیت و مدیریت خطا:
  وقتی صحبت از تبادل داده می‌شود، امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است. گذرگاه سرویس سازمانی با اجرای رمزگذاری، امضای دیجیتال و مکانیزم‌های احراز هویت، ارتباطات ایمن را تضمین می‌کند.

مزایا و معایب استفاده از سامانه ESB

مزایای ESB

 • یکپارچه سازی: یک سامانه ESB برای تسهیل ادغام سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی ناهمگن بدون توجه به فناوری یا پلتفرمی که بر روی آنها ساخته شده‌اند، طراحی شده است.
 • معماری سرویس‌گرا: با استفاده از سامانه ESB و بر مبنای معماری سرویس گرا، امکان استفاده مجدد از سرویس های موجود و ایجاد سرویس‌های جدید برای سازمان ها فراهم می شود.
 • انعطاف پذیری: یک گذرگاه سرویس سازمانی، پروتکل‌ها و فرمت‌های زیادی را پشتیبانی نموده و می‌تواند پیام‌ها را با فرمت‌های مختلف تبادل کند. بنابراین سازمان‌ها می‌توانند برنامه‌های متنوع را به راحتی باهم یکپارچه نمایند.
 • امنیت: یک سامانه ESB با بکارگیری مکانیزم‌های امنیتی مختلفی مانند احراز هویت، مجوز و رمزگذاری، محرمانه بودن و یکپارچگی داده‌ها را تضمین می‌کند.
 • نظارت: گذرگاه سرویس سازمانی، با ارائه قابلیت‌های نظارت و گزارش دهی گسترده، به سازمان‌ها اجازه می‌دهد بر سلامت و عملکرد سیستم‌ها و برنامه‌های یکپارچه خود نظارت کنند.

معایب ESB

با توجه به اینکه سامانه ESB مانند یک مخزن، تمامی سرویس‌های ارتباطی نرم‌ افزارها را در خود نگه می‌دارد، گاهی باعث کند شدن روند درخواست و تحویل اطلاعات می‌شود. همچنین از آنجایی که همه‌ی برنامه‌ها به هم متصل هستند و یکپارچگی واحد دارند، خرابی یک سیستم باعث اختلال در پردازش همه برنامه‌های یکپارچه با آن سیستم می‌شود.

چالش‌ها و مشکلات در پیاده‌سازی و استفاده از ESB

کلیه سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در جهت رفع نیازهای خود از برنامه‎های نرم افزاری مختلفی استفاده می‌کنند، برای ایجاد یکپارچگی کامل، باید بتوانند به طور مؤثری ارتباط بین این عناصر را برقرار نمایند. اینجاست که سامانه ESB در یک محیط گرافیکی و با DRAG & DROP، بستر بسیار کارآمدی را برای پیاده سازی و اجرای انواع سناریوهای یکپارچه سازی، فراهم می‌کند. البته لازم به ذکر است که امروزه با فراگیری سیستم‌های مدیریت فرایند در سازمان‌ها، همکاری تنگاتنگ گذرگاه سرویس سازمانی و BPMS می‌تواند بستر یکپارچگی تمام عناصر موجود در یک سازمان، مانند افراد، فرایندها، ابزارهای کاربردی و… را فراهم نماید تا یکپارچگی کامل در تمام سطوح سازمان اتفاق بیفتد و فرایندها را به شکلی طراحی می کند که داده‌ها به صورت خودکار از یک سامانه به سامانه دیگر منتقل شوند.

موارد موفقیت در استفاده از سامانه ESB چه هستند؟

با استفاده از فناوری سامانه ESB، سازمان‌ها می‌توانند برنامه‌ها، خدمات و سیستم‌های خود را به شیوه‌ای انعطاف پذیر و چابک به هم متصل و هماهنگ کنند. این ادغام یکپارچه منجر به بهبود همکاری و ساده سازی فرایندهای تبادل داده‌ها می‌شود که در نهایت باعث افزایش کارایی عملیاتی و رشد کسب‌وکار می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، هر سیستم نرم افزاری به زبان خودش صحبت می‌کند و قالب‌های خودش را می پذیرد که ممکن است لزوماً با یک سیستم نرم افزاری دیگر یکسان نباشد. این مسئولیت گذرگاه سرویس سازمانی است که تمام تبدیل‌ها و ترجمه‌های ضروری بین قالب‌های داده و مشخصات مختلف را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که سیستم‌ها می‌توانند به درستی یکدیگر را درک کنند.

آیا سامانه ESB به بهبود ارتباطات داخلی و خارجی سازمان کمک می‌کند؟

سامانه ESB در نقش یک واسط میان سرویس دهندگان و سرویس گیرندگان (در داخل یا خارج سازمان) قرار می‌گیرد و به ساده‌سازی فرایندهای درون یک سازمان کمک می‌کند. با گذرگاه سرویس سازمانی، سازمان‌ها می‌توانند جریان اطلاعات بین برنامه‌ها و سیستم‌ها را خودکار کنند و نیاز به مداخله دستی را کاهش دهند و خطاها را به حداقل برسانند. به عنوان مثال، هنگامی که یک مشتری سفارشی را در یک وب سایت تجارت الکترونیکی ثبت می‌کند، سامانه ESB می‌تواند به طور خودکار مجموعه‌ای از اقدامات مانند به روز رسانی سیستم موجودی، تولید یک فاکتور و اطلاع رسانی به بخش حمل و نقل را بر عهده بگیرد. این روند نه تنها در زمان  انجام فرایندها صرفه جویی می‌کند، بلکه احتمال اشتباهاتی را که هنگام انجام کارها به صورت دستی رخ می‌دهد را نیز کم می‌کند.

چه توسعه‌ها و روند‌هایی برای آینده سامانه ESB پیش‌بینی می‌شود؟

دنیای ESBها به طور مداوم در حال تکامل است. فناوری‌های نوظهور، مانند پذیرش معماری میکروسرویس‌ها و ظهور یکپارچه سازی مبتنی بر رویداد، آینده فناوری گذرگاه سرویس سازمانی را شکل می‌دهند.

آینده گذرگاه سرویس سازمانی، احتمالاً شامل تغییر به سمت معماری‌های سبک‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهد رفت و سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای بر فناوری‌های ابری تکیه می‌کنند. به عنوان مثال، سامانه ESB ممکن است با معماری میکروسرویس‌ها، راه حل‌های مبتنی بر ابر و فناوری‌های نوظهور مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و بلاک چین ادغام شوند و سازمان‌ها را به حدی توانمند کنند که از مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری و مقرون‌به‌صرفه بودن ابر بهره‌مند شوند.

نتیجه گیری

گذرگاه سرویس سازمانی (ESB) یک فناوری میان‌افزار است که نقش مهمی در برقراری ارتباط و تبادل داده‌ها بین برنامه‌ها و سیستم‌های مختلف در یک سازمان ایفا می‌کند. سامانه ESB با عمل به عنوان یک هاب مرکزی، یکپارچگی قابل اعتماد و مقیاس پذیر را در پلتفرم‌های مختلف، صرف نظر از فناوری‌ها یا پروتکل‌های زیربنایی آنها، فراهم می‌کند. این یکپارچه سازی منجر به بهبود همکاری، ساده سازی فرایندها و تبادل داده‌ها می‌شود که در نهایت باعث افزایش کارایی عملیاتی و رشد کسب‌وکار می‌گردد.

امتیاز این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط